Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 64 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Ajandalar Albümler Arama Kayıt ol Giriş Görünüm

ZAYIF BEBEKLER İÇİN KALORİLİ YEMEK FORUMU OLSUN MU?
Yöneticiler: Moderatör

Geçeceğiniz sayfa : < ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... >
Görüntelediğiniz sayfa 54 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Tecrübe Havuzu -> Çocuk Gelişimi ve Bakımı - 1 yaş SonrasıMesaj formatı

bilge_nehir
Gönderildi 1/9/2008 15:03 (#2397446 - Cevapladığınız Konu : #1974468)
Konu: RE: ZAYIF BEBEKLER İÇİN KALORİLİ YEMEK FORUMU OLSUN MU?

Üye

Çocuk Sayısı: 1
20 aylik bir kizim var benimde. İstahtan cok cektik bizde.Cocuklari en istahsiz anneler bile aman buda ne diyorlar.Kendi haline birakmayi da denedim.Her sekilde yedirme sabrinida.Neredeyse yemek istedigini hatirlamam(12 saatlik acliga banamisin dememistir) . Elektro cekme imkani yoktu gittigimiz ozel hastahanede ama bizim doktorumuzda hazim sorunu olarak dusundugunu soyledi bende bugun baslayacagim bu ilaca sanirim.Dogum 3200 kg 49 cmdi 5 ayimizda 69 cm 7600 girdik ama ek gidaya gectikten sonraki 6 ayda 1 kilo alip 5 cm anca uzayip persentillerde asagilara dusunce ( ilk sene degerleri icin oldukca az anne baba boy uzunluguna gore de asagida kalmisti bize oranla )kollari sivadim reklamla sabirla yedirmeye basladim surekli baska baska teknikler gelistirdik oda bende.Hayati zindan eden bir durum yasamayan bilemez.Malesef cocugu en iyi yiyen anneler bile sikayetcidir annelere yetmez cocugunun yedigi miktar ama hakikatten hic yemeyen bir grup varki annelerin hali icler acisi oluyor.Agizda tutmak tukurmek derken en son ac yiyor ama oguruyor durumunda bulduk kendimizi kac doktor gezdik hic bir sorun yok dediler.En son dogum kilosunun 3 katini yakalayamayinca o ogursede yedikce verdim ama ogurme kaldi bu sefer aylardir bununla bogusuyoruz doktor ogurdugu gibi birak diyor ama bazen ilk kasikta bazen ucuncu kasikta oguruyor ve kasigi uzattikca yemeye devam ediyor nasil biraktiririm yemegi sonrada ogurme sayisina gore kusmalar basliyor ( bu arada ogurdukce birakmayida denedim ama duzelmedi iste ) cok uzun oldu ama neler cektigimi ve yalniz olmadiginizi bilmenizi istedim.Bizde bogaz enfeksiyonu sonunda kati gida fobiside kaldi bogulacak gibi oluyor.Ancak sevdigi tavuk izgarayi rahatlikla cigniyor severek yiyor zaten bir o var yedigi.Size onerim tamamen kendi haline biraktiginda duzelen cocuklar degilse ustune dusun arastirin arkadaslar yoksa ileride boyunun beklenenden kisa olmasindan tutunda bir suru problem yasanacaktir beslenme eksikliginden dolayi.Yararli bir forum olmus tesekkurler.Bizim suan 12.5 kg 89 cm olculerimiz bunu birkac ay oncesi yaptigim uygulamaya borcluyum bunu hepinizle paylasmak istedim.yasiyla 15 aylik arasindayken 2.5 kg aldik 3 ayda 5 aydirda yeni besyuz gram aldik 8 dis ve alerjik bronsit yuzunden gece kusmalarindan yoksa yine devam ederdi cok yogun olmasada.
Yukarı
bilge_nehir
Gönderildi 1/9/2008 15:35 (#2397514 - Cevapladığınız Konu : #1974468)

Üye

Bizim 3 ayda 2.5 kg almamiz bana gore bir mucizeydi cunku 500 600 gr almamiz gereken donemlerde bile 150 200 u zor goruyorduk. Ben kalori besin degerleri hesaplama yontemiyle bunu saglamistim.1- 3 yas kalori ihtiyaci aslinda ortalama 1300 kaloridir bunu cok arastirdim ve denedim ancak o halde % 50 % 75lerde kalabiliyor cocugun kilosu.Ben akli selim bir is demeselerde herseyin ozellikle kalori ve protein degerlerini hesaplayarak veriyordum.Protein biliyorsunuz cok gerekli birde boy uzmasiyla cok yakindan ilgili.Kaloride aslinda boy icin de hesaplanmali gerekli kalori alinmayinca bir sure sonra boydan kayiplar basliyor birebir yasadim ben bu durumu.Burda uzman edasiyla konusmak istemem ama inanin bu konudan cok muzdarip bir anne olarak 1 yildan fazladir arastiriyorum abarttigim bile soyleniyor cocuklarinizin alacagi bir 100 gr.i biz almisiz gibi sevinecegim.Bizde mide gec bosaldigi icin gece dinlenen midesine guvenerek sabah kahvaltisini bomba dedigim sekilde ve bulamac olarak yediriyorum bundan hicte vazgecmek fikrinde degilim cunki 500 kalori civari bir beslenme olabiliyor boylelikle.Bir bardak sut yasina uygun peynir pekmez ceviz yada findik ici tereyag ( super kalori kaynagi ve hareketli cocuklarda bir kolestrol biriktirmesi yapmiyor ) ekmek ici ve biskuvi bir bisküvi ortalama 17 kalori ekmek icide super kalorilidir.Cocugunuzun sevdigi kivama gore bunu yedirebilirseniz cepte 500 -450 kalori Bizim aksam muahallebimiz ya pirinc unuyla ya milupa yedi tahilli ya irmikle donusumlu veriyorum ki hepsinden faydalansin tahilli olarak buna ben pediasure katiyorum birkac doktora sordum yasindan sonra boyle verebilirsin demislerdi size mutlaka verin demiyorum ama biz kullanip faydasini gorduk dilerseniz doktorunuza danisin.Bu sekil hazirlanmis bir muhallebiye eger yerse zeytinyagida ekleyebilirsiniz yada az tereyag ben zeytinyagi veriyorum gunduz tereyagi yedigi icin ama bu ara onuda vermiyorum karisik bir duzen bizimkisi yani.mumkunse bi tatli kasigi gunduz ne vermisseniz ceviz ici gibi donusumlu bi cerez tozu.burdan duydum o hindistan cevizi vs de verebilirsiniz eger sadece muhallebi tahilliyla sutle pediasure birde buna fantomalt ekliyorum korkmayin gece boyu hem acikmayacaktir hemde kalorili gida bir sonraki ogunu etkileyemeceke istahini kesmeyeeck.Gunduz hic bir ogunde fantomalt verme taraftari degilim bir sonraki ogunde gec acikiyor hemde yararsiz bir karbonhidrat yuzunden.Bizim bebislerimiz istah sorunu olan gec acikan gruptanlar buna birde kalori yuksek gida verdiginizde ara vermezseniz sonraki ogun iskence olmaktan kurtulamayacaktir.Bu verdigim muhallebide 500 600 kalori arasi oluyor simdi gec acikip erken doyan bir cocuk olarak iki ogun kaldi geriye yemek ve meyve ogunu mumkunse bi iki meyveyle bisküvi karisimi ne kadar yerse 150den 300 kaloriye kadar yolu var birde yine besleyici etin tahilin sebzenin oldugu bir yemek ogunuyle tamamlayabilirseniz 100 ila 250 arasi bunlara hesap yoluyla karar verecksiniz ben tek tek hesapliyordum tum gun yemesi gerken et sut tahil meyve sebze ogununu yemis proteinden kalsiyumdan vitaminden tam beslenmis hemde kilo almis oluyolar eger bunlari tam olarak yiyemeseler bile eger uygulamaya karar verirseniz en az 1100 1300 bazen 1400 kalori arasi yemelerinni faydalarini goreceksiniz.Besinler net bileniniz vardir ama burdan gidalarin besin degerlerinide ayrintili olarak bulabilirsiniz.BBizde hic birseyi alip yemedigi icmedigi icin sutu bulamaclara katiyorum siz sutu tek aliyorsa kahvaltiya meyve suyu ekleyebilirsiniz taze hazirladiginiz.Her cocugun duzeni farklidir ben size kendi yapabildiklerimizi soyledim.Yine cok uzun oldu ama tek umudum bir tek melegin bile beslenebilmis annelerininde rahatlamis olmasi.Tekrar soyluyorum uzman degilim doktorlariniza elbette danisin ama bizde fayda olan durumu herkesle paylasmak istedim.Sevgiler hepinize.
Yukarı
cigdemavci
Gönderildi 1/9/2008 18:18 (#2397860 - Cevapladığınız Konu : #1974468)
Konu: Re: ZAYIF BEBEKLER İÇİN KALORİLİ YEMEK FORUMU OLSUN MU?

Üye

2525

Zakrivaska sender benim oğlanmı var yoksa ya aynen benim hayatım. Geçen gün Hacı sayid te kahvaltı yapalım dedik çayımı tam yudumluyordumki aziz kusmaya başladı yerler ve 4. kattaki lavobaya gidene kadar bütün katlar kusmuk oldu ve müşteriler kalktı gtii . Elbisesini orrda attım benim yüzüm gözüm elbisem. Onu çığlak halde taksiye attık ve eve geldik.
Yukarı
tuba1
Gönderildi 2/9/2008 00:01 (#2398331 - Cevapladığınız Konu : #1974468)

Kıdemli Üye

50010025

bilge nehir oğlum zayıf bir çocuk değil ama 1 yaşından beri yani tam bir yıldır sadece 2 kg aldı ,sürekli araştırıyorum söylediğin hesaplamaları yapmaktan kafayı yemek üzereyim, eşim de doktor da kzıyor ama oğlum eskiden çok hızlı büyüyen gürbüz bir çocuktu gün geçtikçe yaşıtları yanında minyon kalmaya başladı , bu da beni çok üzüyor burada arkadaşların yazdığı kiloları okuyunca onların adına da üzülüyorum yemeyen çocuk gerçekten zor.Ben oğluma hesapladığım şeyleri bazen yediriyorum bazen yediremiyorum bir de bu ara kum döküyor iyice süzüldü sanki.Pediasure ve fanto malt kullanmıyorum belki bu nedenle sizdeki kilo alımını yakalayamadık çünkü oğlum çok hareketli ve yediğini yakıyor besin takviyelerinden bahsedince doktor gerek yok diyor alıp kullansam diyorum ama oğlum yiyemez çünkü hiç bulamaç yemiyor.
Yukarı
zakrivashka
Gönderildi 2/9/2008 01:02 (#2398482 - Cevapladığınız Konu : #1974468)

Uzman Üye

1000100
Bulunduğunuz yer: istanbul kadıköy
bilge nehir senin dediklerini yapıyorum aslında bende. genellikle kahvaltı bulamaç içine ceviz katıyordum bu ara cevize ek hind. cevizide ekliyorum. bu siteden aldığım tarifleri denemeye başladım. kahvaltıda bir y.k. süt, bir yumurta ve bir yemek kaşğı rende kaşardan omlet yapıyorum tereyağında tabiki bunun 1/3 ünü yiyor. hepsini yese epey tok tutacak. kendi yediğimiz yemeklerden vermeye başladım. sebze çorbamız kadar besleyici değil vede çok az yiyor. bende sık sık yedirmeye çalışarak buldum çareyi. kahvaltı, sebze çorbası ve arımama ile yapılan muhallebiyi reddetmeye başlamıştı o yüzden değiştirme yoluna gittim. akşamları bebelacın armutlu gece muhallebisini yedirmeye çalışıyorum. değişik geldi yiyor.

ama sorunlarımız : ekmek yediremiyorum, ekmek yerse yemekten 1 yk, çorbadan 3-4 yk yiyor kalanı kalıyor. ekmeksiz sulu çorbayı bir kase yiyor. çok hareketli ve çok sık kaka yapıyor.
yaz başladığından beri tereyağını kahvaltıdan çıkarttım çünkü bağırsaklarını bozuyor. ayrıca son bir haftadır değişik şeyler yiyoruz diyorum ama bu seferde ne kadar yediğini bilemiyorum. çünkü gün içinde mütemadiyen yedirmeye çalışıyorum düzen falan kalmadı.
Yukarı
zakrivashka
Gönderildi 2/9/2008 01:04 (#2398486 - Cevapladığınız Konu : #1974468)

Uzman Üye

1000100
bilge ben bu sitedeki ve yeryüzündeki her anneyi tek tek dinlemeye razıyım vede istekliyim yeterki oğlum biraz olsun toparlasın. az önce dolabını düzelttim. bütün giysilerin boyu kısalmış ama oğlum enden içinde dönüyor. çünkü kilo yok. off off...
Yukarı
zakrivashka
Gönderildi 2/9/2008 01:09 (#2398499 - Cevapladığınız Konu : #1974468)

Uzman Üye

1000100
çiğdem özellikle dışarda yemeyi sevdiği şeyleri vermeye çalış ve asla zorlama. ben çözümü böyle buldum. tabi buda dışarıda mütemadiyen aç kalması bu yüzden dışarı çıkmanın azalması demek. ben artık kusmaması için zorlamıyorum. dışarıda bir sorunda yemek için birşeylere uzanması ( özellikle salatalık) sonra tıkanıp kusmaya başlaması vermesen olmuyor versen bir türlü.

tuba senin oğlunun persentil değerleri nasıl?

benim oğlum 10 persentilde kilo olarak ve sanırım gitgide düşüyor.

burada yazılanları okudukça doktorumuza kızmaya başlıyorum biz hiçbir tahlil vs yaptırmadık mideyle ilgili diye. sadece reflüsüne ilaç vermişti. oda zaten oğluma şurup , vitamin içirmek bir dert olduğu için hepsi çöpe gidiyor.
Yukarı
tuba1
Gönderildi 2/9/2008 16:49 (#2400084 - Cevapladığınız Konu : #1974468)

Kıdemli Üye

50010025

zakrivashka benim oğlum 50 persantilde ama sürekli düşüşte,umarım en azından böyle kalmayı başarırız.
Yukarı
keci
Gönderildi 2/9/2008 17:26 (#2400222 - Cevapladığınız Konu : #2397514)

Üye

252525

selamlar,

bilge_nehir , ne güzel uzun uzun yazmışsın da o saydıklarını yedirebiliyor olsaydım burada ne işim vardı:))

içeriği yani kaloriyi ayarlamak kolay ama çocuk hiç birşey yemedikten sonra ne faydası ola ki?

Bunları yedirmeyi nasıl başarıyorsun, onu da yazarsan çok makbule geçer...

Düzenleyen keci 2/9/2008 17:27
Yukarı
bilge_nehir
Gönderildi 2/9/2008 18:07 (#2400308 - Cevapladığınız Konu : #2400222)

Üye

Bende yedirebilmem kolay olsa inan hala burda forumları geziyor olmazdım.Benim kızımı günlerce yediği ölçülerde bıraktım aynen yazıyorum iki tavuk sote (kuşbaşı küçük oran 40 gr etmez ) üç kaşık yoğurt çeyrek yumurta sarısı ve bolca suyla gün geçirdi.Nasıl yedirdiğime gelince aslında çok spesifik bir durum bu her çocuk- anne ilişkisi başkadır her çocukta bir diğerinden başkadır bence doğru olanı sabırla onun için beklemek tek bi öğünü mama sandalyesi balkon başka odalar dışarısı vs diye gezdirip yedirdiğimi de bilirim 6 saat açlığının üstüne 10 çeşit ayrı ayrı besin getirdiğimi de bi mama sandalyesinde her gün1, 1.5 saat ayırıp her bir öğünü yedirdiğimi de.Yemediği gibi kaldırdığımı da.Evet sıkmamalı onu strese sokmamalı böylelikle daha büyük iştahsızlıkla cevap veriyolar.Ama bazen de sen onu oyalarak yedirdiğinde izin veriyolar onların annesi olduğumuza göre onların en büyük anlayanı biziz.Günü kurtarma operasyonları şeklinde ve en önemlisi stres ettiğimizi belli etmemek sanırım mesele çünkü ben yansıtmadığımda iştahsızda olsa bana iyi yanıt veriyordu hırçınlaşmıyordu.Sizin çocuklarınızı tanımadan ahkam kesmek istemem ama inanın hiçbirinizinkinden daha iştahlı bir kızım olmadı benimde hatalı dönemlerimde ona yemesi için isteğimi yansıttığımda kaşığı gördüğünde bile kusan bişey olmuştu düşünün.Bende hemen geri adım attım sürekli en doğruyu yakalamak için uğraşıyoruz.Uzmanlar belki haklı asla zorlamamalı vs. ama ben yanlışta olsa şunu yaptım nolursa olsun yemek yedirdim çünkü onu bıraktığım dönemlerde persntil kayıpları psikolojimi bozmuştu hepiniz gibi.Birşey daha bence her yolu denemek yollar bittiğinde yine demek lazım doğru ilişkiyi bulana kadar kuzenimin kızı 9 yaşında 19 kilo bile yok doktor ısrar etmeyin demiş onlarda etmemişler taki % 97lerde olan boy persentilinin 75 50ye e düştüğünü anlayana kadar.Yani tüm testlerde temiz çıkmış ama yemiyor çocuk anne yemediğinde hiç ikiletmiyor ama zayıf boydan eksik kalan bir çocuk.Ama kimiside ısrar etmediğinde kendisi yemeğe aşk duyuyor ondan sebep her çocuk bir değil diyorum.Tabi öncelikle organik nedenler araştırılmış olmalı diye düşünüyorum.Hepsi benim şahsi kanaatim burda yazma nedenimde az yiyen çocukların kalorice yoğun besenmelerinin fayda olabileceğini söylenmişti bende bu kalori alımını sağladığım öğünleri yazdım.Sevgiler. Serap&Bilge Nehir YALÇIN
Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : < ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... >
Görüntelediğiniz sayfa 54 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)