Öncelikli Kucuk sorunlar, basit kurallar
Forum Yöneticisi
Gönderildi 1/2/2006 19:09 (#398389)
Konu: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Üye

Mesajlar: 68
2525

Çocuk Sayısı: 1
Forumlardaki kucuk sorunlardan bahsetmek ve her birinin basit kurallarla giderilebilecegini hem hatirlatmak hem de bu konuda sizlerin gorusunu almak istiyorum.

Birinci konu, imzalar ya da konulan resimlerle ilgili zaman zaman uyari mailleri/mesajlari aliyorum. Ancak bu durumda ne yapmam gerektigini bilmiyorum acikcasi, her bir kullaniciyi gordukce tek tek uyarmayi cok gereksiz ve antipatik buluyorum.
Imzalarda kullanilan resimler buyudukce ve cogaldikca sayfalari yuklemek zorlasiyor. Tickerlarin sempatikligini bir yere kadar ben de kabul ediyorum, iki cocugunuz varsa bir tane ticker koyamayacaginizi da biliyorum. Ancak hareketli alt alta uzayan gifler, bir de bir sayfaya 3-5 tane mesaj yazdiginizda sempatiklik bir yana itici geldigini de soylemeliyim.

Sitemizde imzalar kisitlama olmaksizin kullanicinin inisiyatifinde, o yuzden mumkunse sayfa kirliligini ve de trafigi azaltmak icin imzalarimiza ozen gosterelim.

Ikinci konu, hala konuyu tanimlayici basliklarin konulmamasi. "Acil yardim" baslikli bir konuyu gordugumde, "Acil yardim/gaz sancisi" vs. gibi editlemeye calisiyorum, ancak bazi konularda tikanip kaliyorum. Mesela bir mesaj icinde 2-3 farkli sorundan bahsedilebiliyor, ve ben hangisini one cikaracagimi sasiriyorum. Yeni gelen uyelere ozellikle hastalikla ilgili konularda hosgoruyle yaklasilmasi gerektigini de dusunuyorum. Bu yuzden 150 mesaj uzeri uyelerin aciklayici olmayan basliklarini konu neyle alakali olursa olsun, "Mukerrer Konular"a tasimayi uygun buluyorum. Cunku bazi gunler yetismek imkansiz oluyor.

Ucuncu konu, bunu soylemekle kabalik eder miyim bilmiyorum ama imla hatalari beni cok rahatsiz ediyor. Icerik yonunden cok zengin, cok kaliteli bir site. Forumlarda da ayni ozen gosterilmeli diye dusunuyorum. Ozellikle konu basliklarinda. Bas ogretmen misali, girip kimsenin imla hatasini duzeltmisligim yok. Ancak ciddi rahatsizlik duyuyorum.
Basit imla kurallarina uymak yeterli oysa ki.. Soru ekleri (mi, miyim, mu vs.) her zaman ayri yazilir, dahi anlamina gelen "de" ayri, "nerede" sorusunun cevabi "de" birlesik yazilir vs. gibi.

Bu konularda sizlerin de yorumlarini merak ediyorum.
Yukarı
f.gökçe
Gönderildi 1/2/2006 19:47 (#398428 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Kıdemli Üye

Mesajlar: 988
500100100100100252525
Bulunduğunuz yer: TRABZON
Çocuk Sayısı: 2
BENDE UZUNLAMASINA İSMİ BEĞENMEDĞİM İÇİN YAN YANA YAPTIM.DİLERİM DAHA İYİ OLMUŞTUR.SANIRIM DİĞER ARKADAŞLARDA YAN YANA YAZMAK İSTİYORLADIR AMA BİRAZ UĞRAŞ GEREKTİRİYOR.
UYARILARINIZDA HAKLISINIZ.İŞİNİZ ÇOK ZOR. KOLAY GELSİN.
Yukarı
sandra
Gönderildi 1/2/2006 20:04 (#398452 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Onur Üyesi

Mesajlar: 8814
500020001000500100100100

Çocuk Sayısı: 2
TESEKKÜR EDERIZ
SIZE HAK VERIYORUM , TÜRKCEYI GÜZEL KULLANMAK ASLINDA COK ÖNEMLI , KESKE HEPIMIZ BUNU UYGULAYABILSEK
Yukarı
BANUizmir
Gönderildi 1/2/2006 20:27 (#398459 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 7657
500020005001002525
Bulunduğunuz yer: İZMİR
Çocuk Sayısı: 2
size katılıyorum
Yukarı
dahi
Gönderildi 1/2/2006 21:33 (#398494 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 2624
2000500100
Bulunduğunuz yer: izmir
Çocuk Sayısı: 1
Teşekkürler.Size katılıyorum.
Yukarı
NAZAN&ALP
Gönderildi 1/2/2006 23:07 (#398581 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 4360
200020001001001002525
Bulunduğunuz yer: HUZUR VE SEVGİNİN YANI
Çocuk Sayısı: 1
ÇOK İYİ TESPİTLER. HATIRLATMANIZ İYİ OLDU.
Yukarı
Cano
Gönderildi 2/2/2006 07:17 (#398744 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 4187
20002000100252525
Bulunduğunuz yer: Ontario, Kanada
Çocuk Sayısı: 3

Hepimize yardimci olacagini dusundugum bir yaziyi paylasmak istedim. Aslinda konu hakkinda kendi dusuncelerimi yazmak istedim ama uzun zamanimi alacak... Kolaya kactim anlayacaginiz

 ***

Yazıların daha kolay ve çok okunması konusunda yapılabilecek bazı şeyler var.

DOĞRU YAZMAK

Nasıl yazacağım?
Yazmaya başlarken bunu sorarız kendi kendimize. Çok basit kurallar, iyi yazmanızı sağlar. En azından yazdıklarınızın iyi görünmesini, iyi okunmasını sağlar. Bu iyi okunma ve görünme, kuşkusuz içerikle ilgili değil. Burada kastedilen biçimsellik. Yazarken biçimle ilgili uymamız gereken belli başlı bazı kurallar var. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

BUNLARI YAPIN
Mutlaka sık sık paragraf yapın. Paragrafsız bir yazı upuzun ve ürkütücü bir duvara benzer. Böyle bir duvarı kimse görmek istemez. Yazınızı da kimse okumak istemez.

Her noktalama işaretinden sonra, (yani virgül, nokta, üst üste iki nokta, soru ve ünlem işaretleri gibi) bir boşluk (yani espas) bırakın. Bunu yapmazsanız cümleleriniz ve sözcükleriniz karmakarışık bir koyun sürüsüne benzer. Hiç birini diğerinden ayıramazsınız.

Ne kadar sade yazarsanız o kadar güzel görüneceğinden emin olun. Yani mümkün olduğu kadar az noktalama işareti kullanın. Gereksiz tırnaklardan, parantezlerden, çizgilerden, şapkalardan kaçının. Noktalama işaretlerini sadece gerektiğinde ve zorunlu olduğunuzda kullanın ki onların da kıymeti bilinsin.

İmla kurallarına mutlaka uyun. O kurallar dilin birliğini ve düzenini sağlar. Yazdıklarınızın okuyan herkes tarafından anlaşılmasını sağlar. Bilmediğiniz bir imla kuralı olursa diye, yanınızda bir "imla kılavuzu" bulundurmanız sizi küçük düşürmez.

Kısa cümleler okunma açısından büyük avantaj sağlar. Tamam, uzun cümleler kurup ne kadar usta yazar olduğunuzu göstermek isteyebilirsiniz. Ama art arda sıralanmış onlarca sözcüğün insan beynine anlamlı bir mesaj göndermesi, birkaç sözcüğün göndermesinden daha zordur.

Artık çoğumuz bilgisayarlarda, klavyeleri kullanarak yazıyoruz. Yazı büyüklüğünüzün (yani punto) ve yazı karakterinizin (yani font), kullandığınız dile uygun olmasına özen gösterin. Çok küçük de olmasınlar, çok büyük de. Unutmayın yazınız binlerce bilgisayarda açılacak. Her yerde aynı düzenlilikte görünmesi, sık kullanılan yazı tipleri (font) ve normal ölçülerde bir punto seçmenizle mümkün olabilir.

Boşluklar çok önemlidir. Yukarıda her noktalama işaretinden sonra boşluk bırakmanız önerildi. Yazınızın bütününün biçimsel olarak sıcak görünmesi için, yanlardan, alt ve üstten de uygun boşluklar bırakmalısınız. Derli toplu bir görüntü, karmaşa karşısından her zaman avantajlıdır.

Yazıda bazı durumlarda başlık (yani belirleyici, vurgulayıcı sözcük ya da sözcükler) kullanırız. Bunların dikkat çekmesi için yazının bütününden farklı bir font ve punto ile yazılmaları gerekir.

DOĞRU SÖZCÜKLER
İmla kurallarına mutlaka uymalısınız. Türkçe’de bazı sözcükler söylenişlerindeki kolaylık ve alışkanlığın yazı diline de yansıması sonucu yanlış yazılıyor. Bunları yaparsanız, yazınızı okuyan sizin için “acemi” diye düşünür. “Acemi” bir yazar olarak adlandırılmamak için şu sözcüklerin yazılışına mutlaka dikkat edin:

Yanlız değil yalnız yazmalısınız
Yalnış değil yanlış yazmalısınız
Çünki değil çünkü yazmalısınız
Herkez değil herkes yazmalısınız
Kurdela değil kurdele yazmalısınız
Meyva değil meyve yazmalısınız
Makina değil makine yazmalısınız
Sarmısak değil sarımsak yazmalısınız
Fasulya değil fasulye yazmalısınız
Ambülans değil ambulans yazmalısınız
Akedemi değil akademi yazmalısınız
Deklerasyon değil deklarasyon
Papuç değil pabuç yazmalısınız
Otobos değil otobüs yazmalısınız
Orjinal değil orijinal yazmalısınız
Konservatuar değil konservatuvar yazmalısınız
Alimünyum ya da aliminyum değil alüminyum yazmalısınız
Sovan değil soğan yazmalısınız
Kapora değil kaparo yazmalısınız
Prosedir değil prosedür yazmalısınız
traş ve heykeltraş değil tıraş ve heykeltıraş yazmalısınız
dokuman değil doküman yazmalısınız
Labaratuvar veya labaratuar değil laboratuvar yazmalısınız
Acenta değil acente yazmalısınız

ESPAS

İmla kurallarımızın en çok ihlal edilenlerinden ya da yanlış kullanılanlarından biri ayrı yazılması gereken eklerin bir türlü yazılmamasıdır. Dahi (üsteleme) anlamına gelen de’ler, da’lar ve ki’ler kullanıldıkları sözcükten bir boşlukla (espas) ayrılır. Yani “Ben de geleceğim” yazmalısınız. “Bende geleceğim” yazarsanız yanlış olur. “Ben de” deki bu de eki dahi anlamındadır. “Öyle sevdim ki, kimse inanamadı” yazmalısınız. “Öyle sevdimki kimse inanamadı” yazarsanız yanlış olur.

Soru ekleri de bağlı oldukları sözcükten bir boşlukla ayrılır. Bu ekler mi, mı, mu şeklinde olabilir. Yani şöyle: “Ben de geleyim mi?” Burada “mi” bir soru ekidir. Yapayım mı, seveyim mi... Gibi...

ÜNLÜ VE ÜNSÜZLER
Türkçe’de bazı harflere ünlü, bazılarına ünsüz denir. Sesli ve sessiz harfler tanımı da kullanılır. Sesli harfler a, e, i, ı, o, ö, u, ü’dür. Sessiz harfler ise kalan 21 harf. Sessiz harfler kendi aralarında "sert" ve "yumuşak sessiz" olarak ayrılırlar. f, ç, h, p, k, s, ş, t sert sessiz harflerdir. Kalan sessizler ise "yumuşak sessiz". Sert sessizlerle biten sözcüklere bir ek yapılacaksa, bu ek de mutlaka sert sesiz bir harfle başlamak zorundadır. Örneğin “otobüsdeki” sözcüğü yanlıştır. Çünkü otobüs'ün son harfi s sert sessizdir. Bu nedenle de ekinin "te" şeklinde kullanılması gerekir. Yani doğrusu “otobüsteki”. Peki, sert ve yumuşak sessizleri nasıl ayıracağız? Kullanabileceğiniz en basit yöntem “FISTIKÇI ŞAHAP” yöntemidir. Bu iki sözcükteki sesli harfleri çıkarın. Yani I’ları ve A’ları. Kalan harflerin tümü sert sessizlerdir. Eğer ekleyeceğiniz sözcüğün son harfi fıstıkçışahap’ı oluşturan sessizler arasında varsa, ek de sert sessizlerden, yani fıstıkçışahap içindeki harflerden (f. s, t, k, ç, ş, h , p) biri ile başlamalıdır.

ŞAPKA VE ÜNLEM
Şapka inceltme ya da uzatma işaretidir. Bazı sesli harflerin üzerine konur. A, u, i gibi. Amacı, bu harfin uzatılarak ya da iki taneymiş gibi okunması gerektiğini göstermektir. Yani şapkalı bir a harfi gördüğünüzde bunu aa gibi okursunuz. Türkçe’ye özellikle Arapça ve Farsça dillerinden giren sözcüklerdeki anlam karışıklığını önlemek amacıyla uzatma işareti kullanmak gerekiyor. Hala yazdığınızda bu sözcüğün babanın kız kardeşini kastettiği anlaşılır. Ama hâlâ yazarsanız bu devam eden, süregelen, devam etmekte olan anlamındadır. Aynı şekilde kar yazarsanız, meteorolojik bir olay anlaşılır. Kazanmak, çoğaltmak, artırmak anlamına gelen kâr’ı kastediyorsanız kâr yazmalısınız. Uçurum anlamındaki yar ile sevgili anlamındaki yâr’i de bir şapka ayırır. Genel kural olarak şapka bu üç sözcükte kullanılır. Çünkü hala ile hâlâ'yı, kar ile kâr'ı, yar ile yâr’i birbirinden ayırmak gerekir. Ama örneğin reklam yazarken şapkalı da yazsanız, şapkasız da o sözcüğün reklam olduğu anlaşılır. Yazının sade olması bakımından gereksiz ve sık şapka kullanılmaması yerindedir. Yazıyı illa "süslemek" istiyorsanız kullanın.

Yine yazının sadeliği, kolay okunması bakımından sık sık ünlem işareti (!) ve soru işareti (?) kullanmak da gereksizdir. Kurduğunuz cümle zaten bir vurgu içermiyorsa siz sonuna istediğiniz kadar ünlem işareti koyun istediğiniz etkiyi sağlayamazsınız. Ama yeterli vurgu varsa, ünlem işareti koymaya bile gerek kalmaz.

ŞU HAİN EKLER

Özellikle yabancı sözcükler ve kısaltmalara yapılan eklerde hatalı kullanım çok yaygın. Örneğin IMF kısaltmasına den, ye, nin benzeri ekler yapıldığında bu kısaltmanın orijinal okunuşuna göre mi, yoksa Türkçe okunuşuna göre mi ek yapılacağı kestirilemiyor. Doğrusu eki Türkçe okunuşuna göre yapmak. Yani IMF kısaltmasının son harfi "f" olduğuna göre yapılacak ekin de bu yumuşak sessiz harfe uygun olması gerekir. IMF’e (okunuş şekli orijinal ef’ten) yazılışı ya da söylenişi yanlıştır. Doğrusu IMF’ye (okunuş şekli Türkçe fe) olmalı.

NE ZAMAN AYRI NE ZAMAN BİRLEŞİK ?
Türkçe’de 1980 döneminde başlayan ayrı mı yazmalı, birleşik mi yazmalı konusundaki kaos hâlâ sürüyor. Örneğin "karabahtım" mı yazılmalı, "kara bahtım" mı yazılmalı gibi. Bu tartışmanın temelinde sözünü ettiğimiz dönemde ülkemizdeki dilbilimciler arasında ortaya çıkan "öztürkçe", "canlı ya da yaşayan Türkçe" bölünmesi yatıyor. Öztürkçe’yi savunanlar genellikle birleşik, "yaşayan Türkçe"yi savunanlar ise ayrı yazımdan yanadır. Genel kural olarak, eğer iki ayrı sözcük birleşip yeni ve bambaşka anlamlı bir sözcük oluşturuyorsa birleşik yazılmalıdır. Örneğin, sivrisinek, anamuhalefet, karabasan, kardelen, tümdengelim, ortaokul, altyapı, üstgeçit, karadelik gibi...

GELİYİM Mİ, GELEYİM Mİ?

Sık yapılan yanlışlardan biri de bu. Yani soru eklerindeki ilgeçlerin (edatların) yanlış kullanımı. Geliyim mi, söyliyeyim mi, ağlıyayım mı, başlıyayım mı, yatırıyım mı demek ya da yazmak yanlıştır. Doğrusu geleyim mi, söyleyeyim mi, ağlayayım mı, başlayayım mı, yatırayım mı olmalı...

http://www.milliyet.com.tr/ozel/edebiyat/yazim/index.htmlDüzenleyen Cano 2/2/2006 07:19
Yukarı
Nur.Ay
Gönderildi 2/2/2006 07:59 (#398747 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarUzman Üye

Mesajlar: 1154
10001002525

Çocuk Sayısı: 1
ALLAH RAZI OLSUN. O SAYFA ALTINDAKİ UZUN SÜSLÜ RESİMLERDEN HOŞLANMIYORDUM AMA YAPACAKTA DURUMUN YOKTU. UYARINIZ DİKKATE ALINIRSA ÇOK GÜZEL.
BEN MÜKEMMEL MİYİM? HAYIR. OKUMADIĞIM İÇİN İMLA KURALLARINI BİLMİYORUM AKLIMDA KALDIĞINCA İLKOKULDAN YAPMAYA ÇALIŞIYORUM UMARIM BURADA BAŞARILI OLUR BİŞEYLER ÖĞRENİRİM
Yukarı
Emir13
Gönderildi 2/2/2006 08:28 (#398759 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 4934
2000200050010010010010025
Bulunduğunuz yer: KARABÜK
Çocuk Sayısı: 2
ALT ALTA YAZILAN İSİMLER KONUSUNDA BEN DE ÇOK RAHATSIZIM
HELE BİR DE BOŞLUK BIRAKILMIŞSA BU ÇİZELGELER VE RESİMLER ARASINDA , CEVABIN SONUNA GELMEK VEYA DİĞER BİR CEVABA GEÇMEK İÇİN UZUN BİR SÜRE GEREKTİRİYOR MAALESEF
İMLA KURALLARINA DİKKAT ETMEK BENCE DE ÇOK ÖNEMLİ AMA ÖNCE BİLMEK LAZIM SANIRIM O KURALLARI .
CANO ' NUN KOPYALADIĞI YAZI ANA HATLARIYLA BELİRTMİŞ NASIL YAZMAMIZ GEREKTİĞİNİ . OKUMAK YETERLİ ARKADAŞLAR
Yukarı
Simka
Gönderildi 2/2/2006 09:14 (#398785 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallarKıdemli Üye

Mesajlar: 765
5001001002525

Çocuk Sayısı: 1
Katiliyorum bir de benim merak ettigim turkce karakterler kullanabilir miyiz? ben yurtdisindaki arkadaslar okumakta sorun yasayabilir diye turkce karakterleri kullanmamaya calisiyorum. ama boyle bir problem yoksa da kullanmak isterim
Yukarı
sema.sb
Gönderildi 2/2/2006 09:31 (#398797 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 3242
2000100010010025
Bulunduğunuz yer: MARS :)
Çocuk Sayısı: 2
ÇOK GÜZEL HATIRLATMALAR BUNLAR

traş ve heykeltraş, Orjina,l Konservatuar :Bunlarda yanlış bildiklerimmiş meğerse öğrendim
Yukarı
BURÇİN&BARTUĞ
Gönderildi 2/2/2006 10:23 (#398830 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Onur Üyesi

Mesajlar: 2805
2000500100100100
Bulunduğunuz yer: eskişehir
Çocuk Sayısı: 2
UYARINIZI DİKKATE ALARAK UZANLAMASINA YAZDIĞIM İSMİ SİLDİM.

FAKAT YATAY OLARAK NASIL YAZICAM ONU BİLEMEDİM. BANADA BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
Yukarı
NİNO
Gönderildi 2/2/2006 10:32 (#398843 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Onur Üyesi

Mesajlar: 4077
20002000252525
Bulunduğunuz yer: istanbul
Çocuk Sayısı: 1
cılgın susler , renklı objeler yada fotograf albumu gıbı akıp gıenler benımde cok hosuma gıdıyor ama bunlar acılıp ekranımda yanıp sonmeye basladıgında genel mudurum pek hoslanmıyordur emınım:)

gosterdıgınız ılgı ıcın tesekkurler arkadaslar
Yukarı
NAZAN&ALP
Gönderildi 2/2/2006 11:04 (#398897 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 4360
200020001001001002525
Bulunduğunuz yer: HUZUR VE SEVGİNİN YANI
Çocuk Sayısı: 1
BURÇİNCİM YATAY YAZMAK İÇİN ÖNCE HARFLERİ BİR WORD DOSYASINA ARADA BOŞLUK BIRAKMADAN KOPYALA. DAHA SONRA ORADAN İMZA KISMINA YAPIŞTIR.
Yukarı
mother
Gönderildi 2/2/2006 11:55 (#398951 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 8371
5000200010001001001002525
Bulunduğunuz yer: İstanbul
Çocuk Sayısı: 2
Uyarılar için teşekkürler, daha dikkatli olmaya gayret edeceğim.

İmla konusundaki bilgi için ise Sevgili Cano'ya teşekkür ederim.
Yukarı
Ayfer Bayraktar
Gönderildi 2/2/2006 11:57 (#398953 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 14295
5000500020002000100100252525

Çocuk Sayısı: 3
teşekkürler ilaç gibi bir hatırlatma olmuş
Yukarı
Hümâ
Gönderildi 2/2/2006 12:06 (#398971 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 4288
20002000100100252525
Bulunduğunuz yer: İstanbul
Çocuk Sayısı: 2
Özellikle imla konusundaki hatırlatma bence çok yerinde olmuş, teşekkürler.
Yukarı
BAŞAK
Gönderildi 2/2/2006 12:32 (#399010 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 4294
20002000100100252525
Bulunduğunuz yer: İstanbul
Çocuk Sayısı: 1
İmzalar beni de çok rahatsız ediyor.
Yukarı
Forum Yöneticisi
Gönderildi 2/2/2006 18:50 (#399586 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Üye

Mesajlar: 68
2525

Çocuk Sayısı: 1
Gorusleriniz ve anlayisiniz icin tesekkurler.

Cano cok guzel bir metin bulmussun. Ben yalniz orada "orijinal" olayina itiraz etmek istiyorum. TDK'dan birini bulsam bu konuyu onunla da tartismak isterim. Ya yanlis yaziyoruz, ya yanlis telaffuz ediyoruz cunku. Turkce okundugu gibi yazilan, yazildigi gibi de okunan bir dil, eger "orjinal" diyorsak "orjinal" diye de yazmamiz gerekiyor. Yok eger "orijinal" olmasi gerekiyorsa, nerede bizim "ses dusmesi" kuralimiz diye sorasim var kendilerine.
Yukarı
altandemir20@ttnet
Gönderildi 2/2/2006 18:56 (#399592 - Cevapladığınız Konu : #398428)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Uzman Üye

Mesajlar: 1154
10001002525
Bulunduğunuz yer: denizli ama antalyalı
Çocuk Sayısı: 1
gerçekten bu imzalar bazı kişilerin özellikle bütün sayfayı dolduruyor.özellikle bir kişi var çok ilgimi çekti isim vermek istemiyorum sayfaların sonu gelmiyor.bence bazende gerçekten görüntü kirliliği oluyor
Yukarı
Forum Yöneticisi
Gönderildi 2/2/2006 19:09 (#399607 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Üye

Mesajlar: 68
2525

Çocuk Sayısı: 1
Peki sizce ne yapmak lazim?
Yukarı
rucar
Gönderildi 2/2/2006 22:15 (#399703 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar20001000500100100100252525
Bulunduğunuz yer: ESKİŞEHİR
Çocuk Sayısı: 2
İmza çizelgesine limit konabilir mi?
Yukarı
ydctor
Gönderildi 2/2/2006 22:58 (#399755 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarUzman Üye

Mesajlar: 1438
100010010010010025
Bulunduğunuz yer: Ankara
Çocuk Sayısı: 1
bende uzayıp giden sayfaları sevmiyorum. teşekkür ederim. umarım herkes okur ve dikkat eder,siz de ne yapmak lazım diye düşünmemiş olursunuz =)
Yukarı
E_lif
Gönderildi 2/2/2006 23:14 (#399784 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 4090
20002000252525
Bulunduğunuz yer: Bedenim Londra'da Ruhum Ise Buradaki Evrende

Bizlere gostermis oldugunuz her konuda ki duyarliliginizdan dolayi kendim adima ayrica tesekkur etmek istiyorum.:qs:

Bende ayni sekilde forumlarimizda olusan sayfa kirliligine cok karsi cikiyordum.

Bana gore herseyin yerinde ve dozunda olmali diye dusunuyorum.

Bildigimiz gibi  resimlerde ve avatarlarda belli bir limit var ve oyle bir sistem gelistirilebilir.

Ayrica yazi ve imla hatalarimizi da  daha cok kitap okuyarak gelistirebilecegimizi dusunuyorum.

Ya da kim nerede yanlis cumle yazmis ise birbirimize ozelden mesaj atarak hatalarini bildirebiliriz degil mi?

Hic degilse o kisiyi de herkes icinde rencide etmemis oluruz,hem birbirimize kirici olmadan yardimci oluruz.

Hem de birseyler daha ogrenmis olmanin mutlulugunu yasariz degil mi?

Bilemiyorum arkadaslar sizler ne dusunuyorsunuz?

Sevgilerimle

Elif

 

 

Yukarı
KAAN-43
Gönderildi 3/2/2006 08:20 (#399956 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Onur Üyesi

Mesajlar: 2556
20005002525
Bulunduğunuz yer: BURSA
Çocuk Sayısı: 2
İMLA KURALLARINA UYMA GEREKLİLİĞİNE BENDE KATILIYORUM.İMZA KISMINA DA BİR KISITLAMA GETİRİLEBİLİR
Yukarı
Forum Yöneticisi
Gönderildi 3/2/2006 12:35 (#400187 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Üye

Mesajlar: 68
2525

Çocuk Sayısı: 1
Imzalari kisitlamaya en dogru cevabi Canan Abla verecektir diye dusunuyorum.
Yukarı
b.eylül
Gönderildi 3/2/2006 13:12 (#400236 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarKıdemli Üye

Mesajlar: 926
50010010010010025
Bulunduğunuz yer: İSTANBUL
Çocuk Sayısı: 1
UZAYIP GİDEN İMZALAR BENİ DE ÇOK RAHATSIZ EDİYOR. İMLA KURALLARI HATIRLATMASI İÇİN DE TEŞEKKÜRLER. İMZALAR İÇİN DE BENCE BİR YAPTIRIM UYGULANABİLİR. MESELA KISITLAMA GETİRİLSİN.
Yukarı
setschilaksoy
Gönderildi 3/2/2006 21:27 (#400804 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Üye

Mesajlar: 53
2525
Bulunduğunuz yer: zürih
Çocuk Sayısı: 1
Bu hatirlatmadan sonra gönderdigim mesajlari normal konusuyor gibi yazdigimi farkettim. Daha dikkatli olmaliyiz. Tesekkürler..
Yukarı
Forum Yöneticisi
Gönderildi 7/2/2006 15:34 (#404201 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Üye

Mesajlar: 68
2525

Çocuk Sayısı: 1
Bir konuda izninizi istiyorum. Sadece konu basliklarinda, cok bariz rahatsizlik veren seyleri duzeltebilir miyim?
Yukarı
rucar
Gönderildi 7/2/2006 15:59 (#404233 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar20001000500100100100252525
Bulunduğunuz yer: ESKİŞEHİR
Çocuk Sayısı: 2
ÖRNEĞİN
Yukarı
Forum Yöneticisi
Gönderildi 7/2/2006 16:09 (#404253 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Üye

Mesajlar: 68
2525

Çocuk Sayısı: 1
beraber yazilmis soru ekleri, tapaj hatalari, televizyon yazarken hizli yazmaktan teelvizyon yazmak gibi vs., yardim yerine yaaarddiiiiiimmmmmmmmm yazmak gibi seyler.
Yukarı
demirpaşa
Gönderildi 7/2/2006 16:21 (#404265 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 2784
2000500100100252525
Bulunduğunuz yer: İstanbul
Çocuk Sayısı: 1
bence mantıklı .
İmla kuralları konusunda sık sık
hata yapan üyelerden biriyimdir
Bundan sonra daha dikkatli olucağım .
Ama ben Türkçeyi Türkiye'de öğrenmediğim için
böyle bir sorunum var maalesef .
Up uzun olan imzalardan da bende rahatsız sayfa çok geç açılıyor .
Yukarı
nermin&okan
Gönderildi 6/3/2006 15:05 (#431420 - Cevapladığınız Konu : #404265)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 2631
200050010025
Bulunduğunuz yer: isvicre
Çocuk Sayısı: 3
Bu konuyu öne cekmekte yara var diye düsünüyorum..
Yukarı
haticeozkan
Gönderildi 6/3/2006 15:16 (#431439 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarUzman Üye

Mesajlar: 1342
100010010010025
Bulunduğunuz yer: kayseri
Çocuk Sayısı: 2
imza kısmı benide çok rahatsız ediyor iki satır yazı okuyacaksın kocaman sayfa açılıyor
kısıtlama olabilir
Yukarı
NAZAN&ALP
Gönderildi 6/3/2006 15:22 (#431444 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 4360
200020001001001002525
Bulunduğunuz yer: HUZUR VE SEVGİNİN YANI
Çocuk Sayısı: 1
HATİCE FORUMU BULUP ÖNE ÇEKTİĞİN İYİ OLMUŞ.
Yukarı
hedo
Gönderildi 21/3/2006 09:51 (#448192 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Asil Üye

Mesajlar: 112
100
Bulunduğunuz yer: izmir
Çocuk Sayısı: 1
Ben bazen forumların çok çok uzun olduğunu düünüyorum ve okurken sıkılıyorum.İmla kurallarının uygulanmasına da özellikle dikkat etmeliyiz.
Yukarı
Sevilim
Gönderildi 11/6/2006 22:17 (#558255 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarFaal Üye

Mesajlar: 464
1001001001002525
Bulunduğunuz yer: Ankara
Çocuk Sayısı: 1
Gerçekten de önemli konuları gündeme getirmeniz çok iyi olmuş. Özelliklede türkçemizi doğru kullanmak adına, teşekkürler.
Yukarı
ozlembyumak
Gönderildi 11/6/2006 22:52 (#558293 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 5154
50001002525
Bulunduğunuz yer: ANKARA
Çocuk Sayısı: 1
sayin forum yoneticisi,
evet lutfen hatalari duzeltin,
ben ozellikle kendi acmis oldugum forumun basliginda yazim hatasi yaptigimi ne yazik ki cok gec farketmisim, 30 dakikadan sonra duzeltme yapilamiyor biliyorsunuz. ama "oglum pazartesi ameiyat oluyor" basligini gordukce de sinirim bozuluyor. ameliyat yerine ameiyat yazmisim. en azindan basliklardaki hatalari duzeltiniz cunku bunlar dun icinde defalarca goze carpiyor. Iyi calismalar

Bir de su konuya deginmek istiyorum, farketmissinizdir ben de dahil olmak uzere bazi uyeler ingilizce klavyeye daha asina oldugumuz icin Turkce karakterleri kullanmiyoruz, aslinda hos degil ama durust olmak gerekirse boyle daha hizli yaziyorum. Ah Ahh keske bilgisayar kullanmaya Turkce klavye ile baslasaymisim diyorum simdi.
Bu konuda dusunceleriniz neler, sizce cok mu kotu gorunuyor. Ne dersiniz guzel bir hareket baslatip Turkce karakterleri kullanalim mi hep birlikte?
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 16/8/2006 22:19 (#660429 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Sirf ikonla cevap vermeyin forumlaraOnur Üyesi

Mesajlar: 11353
5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

Eger bir forumu acip okuma emegi gosterdiyseniz en azindan bir cumle yazin, sirf ikonla cevap hakkinizi kullanmayin. Sizden sonraki acanlara da ozenli davranis sunarsiniz.

Mantar panoya ikon koyarak katilmaya lafim yok ama forum cevaplamada ayni tarzin kullanilisini anlamadigimi itiraf edeyim. Bir mesaj uzayip gidiyor ama hic fikir yok ikonlar var. Herseyi yerinde kullanmaya ozen gosterirsek sonuc hepimize tatminkar olur. Bos yere zaman ve emek isgali de olmaz, site de agirlasmaz... Biz yoneticlerin ne oz-hezimet altinda sil hakkimizi kullandigimizi bilseniz otomatiklesir bu ozen galiba ama sikayeti sevmeyenlerimizin sessizligini de anlamakda zeka ve becerinizin yerinde oldugunu taktir ediyorum.

Handan Alp Baykan

Yukarı
Burçin35
Gönderildi 17/8/2006 08:39 (#660748 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Onur Üyesi

Mesajlar: 3598
20001000500252525
Bulunduğunuz yer: Ankara
Çocuk Sayısı: 3
handan hanım haklısınız,bir iki cümle ile fikir belirtmek gerekir.bazen işi tembelliğe vurabiliyoruz.genelde yazmaya dikkat ediyorum.daha da dikkat etmeye özen göstericem.Teşekkürler.
Yukarı
Kalemzen
Gönderildi 17/8/2006 08:58 (#660788 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallarFaal Üye

Mesajlar: 357
1001001002525
Bulunduğunuz yer: Samsun
Çocuk Sayısı: 1
Uzun imzalarla pek ilgim olmasa da yazım hataları yapıyorumdur mutlaka.Bu biraz bilgisayar tecrübesizliğimden de kaynaklanıyor tabi.Çoğu zaman farklı harflere basıyor ya da bazılarını atlıyorum.Farkettiğimde mümkün mertebe düzeltiyor olsamda bu bazen 30 dakikadan sonra oluyor.Tabi birşey yapamıyorum.Düzeltme süresiz olamaz mı acaba?O zaman da yazılarda çok oynamalar olur,bu da hoş olmaz herhalde.En doğrusu gönder butonuna basmadan iyice okumak ve gönderdikten sonra da bunu hemen tekrarlamak olsa gerek.
Yazmak uzun zamanımı alıyor.Çok hızlı değilim.Bu yüzden çoğu zaman forumları okumakla yetiniyorum.Gerçi her forum konusuna da cevap yazma gereksinimini hissetmiyorum.Yazmam benim için ya da karşı taraf için bir anlam ya da önem ifade edecekse bunu yapıyorum.Sorulan bir soruya beş kişi benden önce cevap yazmış,benim de ilave edebileceğim birşey yoksa aynı şeyleri oturup ben de yazmıyorum mesela.
Sevgiler...Düzenleyen Kalemzen 17/8/2006 09:01
Yukarı
gampili
Gönderildi 12/11/2006 21:29 (#817850 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarKıdemli Üye

Mesajlar: 570
5002525
Bulunduğunuz yer: İSTANBUL
Çocuk Sayısı: 2
el alışkanlığı olmuş klavyede yaza yaza ^v^ leri ^w^ yazıyorum
Yukarı
zeynepdalbasti
Gönderildi 23/11/2006 14:19 (#841463 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallarFaal Üye

Mesajlar: 337
10010010025
Bulunduğunuz yer: rize
Çocuk Sayısı: 1
uyarılarınız için teşekkürler daha dikkatli olacağım imza kısmında sadece bir resim yüklü umarım bu sizin bahsettiğiniz katagoriye girmiyordur sevgiler
Yukarı
CERENCiM
Gönderildi 24/11/2006 00:46 (#843104 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Üye

Mesajlar: 17


Çocuk Sayısı: 1
Kesinlikle cok haklisiniz.. Bunlar hepimizin bildigi ama nedense goz ardi ettigi seyler...

Düzenleyen CERENCiM 24/11/2006 00:46
Yukarı
NİL-AY
Gönderildi 3/1/2007 17:50 (#934980 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Asil Üye

Mesajlar: 102
100

Çocuk Sayısı: 1
uyarılar için teşekkür ederiz .sanirim arada bir uyarılmak gerekiyor
Yukarı
CANDA
Gönderildi 26/2/2007 22:46 (#1079534 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarFaal Üye

Mesajlar: 307
100100100
Bulunduğunuz yer: marmaris
Çocuk Sayısı: 1
Maalesef bu tip uyarıları arada bir yenilemek gerekiyor.Birde forum açarken site menüsüne dikkat etmiyoruz. Mesela alışveriş köşesinde yemek tarifi, yemek tarifi köşesinde gaz problemi ya da psikolojik sorunları falan okuyabiliyoruz..
Yukarı
CANDA
Gönderildi 26/2/2007 22:48 (#1079538 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarFaal Üye

Mesajlar: 307
100100100
Bulunduğunuz yer: marmaris
Çocuk Sayısı: 1
Bir de ( tuş takımım kiltlendi onun için birleşik yazmışım)
Yukarı
özgür k
Gönderildi 10/3/2007 15:58 (#1117744 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarUzman Üye

Mesajlar: 2405
2000100100100100
Bulunduğunuz yer: Hayatın merkezinde...ÇINAR' LAYIM..
Çocuk Sayısı: 1
Bende üye olduğum ilk günden bu yana dikkat ediyorum fuzuli bir harekette bulunmamak için.Bencede altlarda yanıp sönen büüüyüük harflarlr yazılmış isimler gereksiz..Yazılanlar net ve sade olursa (resimler ,tickerl lar hariç) çok daha güzel olur..sorunumuza çare ve cevap bulabilmek adına...Bende yeni üyelere daha anlayışlı olmak gerektiğini düşünüyorum;çünkü hala kendimde siteyle ilgili tam bilgili değilim..
Yukarı
42*betülsinem*06
Gönderildi 18/4/2007 00:22 (#1233938 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarAsil Üye

Mesajlar: 207
100100
Bulunduğunuz yer: İZMİR
Çocuk Sayısı: 2
Uyarılarınız için teşekkür ederim.Arkadaşlara katılıyorum.
Yukarı
snberkay
Gönderildi 5/4/2008 21:44 (#2148253 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 23813
500050005000500020001000500100100100
Bulunduğunuz yer: Uşak
Çocuk Sayısı: 2

Gözardı etmememiz gereken kuralları bizlere tekrar hatırlattığınız için
teşekkür ederiz
Yukarı
nahin
Gönderildi 6/4/2008 00:48 (#2148701 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 15947
50005000500050010010010010025

Çocuk Sayısı: 3
EVET NE YAZIK Kİ ÖZELLİKLE ABARTILI İMZALAR,İSİMLER ÇOK İTİCİ DURUYOR BENCE BU ŞEKİLDE YAPANLARA ÖZEL MESAJDAN UYARI GÖNDERİLEBİLİR.BAZEN BAKIYORUM AZCIK BİRŞEY YAZMIŞ AMA ÖBÜR YAZILANI GÖRMEK İÇİN BAYA ARAMAK GEREKİYOR.KISALTMALARI VEYA BAZI İMLA HATALARINI BENDE YAPIYOR OLABİLİRİM BU YAZIMDA DA VARDIR KESİN AMA BU BIRAZDA HIZLI YAZMAKDAN OLUYOR SANIRIM.
Yukarı
rüyabebek
Gönderildi 6/6/2008 19:48 (#2260744 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarAsil Üye

Mesajlar: 102
100

Çocuk Sayısı: 1
çok teşekkür ederim
size katılıyorum.
Yukarı
nhn28
Gönderildi 13/6/2008 09:40 (#2272153 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallarUzman Üye

Mesajlar: 2482
2000100100100100252525
Bulunduğunuz yer: ankara
Çocuk Sayısı: 2
bence imza olarak resim değil sadece ticker olursa ve ikonlar dev gibi hareketli değil makul boyutlarda olursa,yani mesela msn deki duygu ikonları gibi normal yazı boyutlarında, görüntü kirliliği büyük ölçüde hallolur. en azından başlangıç için yeterli diye düşünüyorum.

imla kuralları konusunda ben de elimden geldiğince dikkatliyim ancak forumlara yazdığım yazıların çok da kurallı ve akademik yazı niteliğinde olması gerektiğine katılmıyorum. burada sorunlarımızı paylaşırken yanlış olduğunu bildiğim halde örneğin "siz de gelecek misiniz?" yerine çok rahat "siz de gelicek misiniz?" yazabiliyorum ve bu nedense bana daha samimi geliyor. onun dışında herkes, yanlış, yalnız gibi tipik hatalar benim için de rahatsızlık verici.

üye olduğum başka bir sitede tüm imza ve resimler yasaklandı. forumlar gayet ciddi, akıcı, kolay okunabilir oldu evet. ama insanları sadece nicklerinden hatırlayıp, bu arkadaş nerde yaşıyodu, kaç çocuğu vardı, çocuğu kaç yaşındaydı gibi özellikleri hatırlamak güçleşti.
Yukarı
Ömre
Gönderildi 8/10/2008 21:08 (#2480983 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarUzman Üye

Mesajlar: 1273
10001001002525
Bulunduğunuz yer: Caen
Çocuk Sayısı: 1
Tekrar öne çekmek istedim.
Teşekkür ederiz..
Yukarı
meleğim için
Gönderildi 16/10/2008 16:25 (#2501293 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallarFaal Üye

Mesajlar: 323
100100100
Bulunduğunuz yer: İSTANBUL
Çocuk Sayısı: 1
bencede çok iyi bir hatırlatma olmuş uymaya çalışacağım
teşekkürler
Yukarı
snberkay
Gönderildi 30/1/2009 12:49 (#2776495 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 23813
500050005000500020001000500100100100
Bulunduğunuz yer: Uşak
Çocuk Sayısı: 2
Yukarı
meleknisa
Gönderildi 30/1/2009 13:07 (#2776526 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 3186
20001000100252525
Bulunduğunuz yer: doğduğum yerde değil doyduğum yerdeyim(gaziantep)
Çocuk Sayısı: 2
sayfa kirliliğine sebeb olacak hiç bir şey kullanmıyorum

zaten hoşuma da gitmiyor
Yukarı
selma_78
Gönderildi 28/2/2009 00:47 (#2852528 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: RE: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Faal Üye

Mesajlar: 404
100100100100
Bulunduğunuz yer: tekirdağ
Çocuk Sayısı: 2

UYULMASI GEREKEN KURALLARI HATIRLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

Yukarı
snberkay
Gönderildi 31/10/2009 20:57 (#3245579 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 23813
500050005000500020001000500100100100
Bulunduğunuz yer: Uşak
Çocuk Sayısı: 2
Teşekkürler.Size katılıyorum.
-----
ÇOK GÜZEL HATIRLATMALAR BUNLAR
Yukarı
elif-06
Gönderildi 14/11/2009 22:08 (#3254935 - Cevapladığınız Konu : #3245579)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarUzman Üye

Mesajlar: 1643
100050010025

Acikcasi ben de kendi adima rahatsiz oluyorum. Ozellikle de HERKES in HERKEZ yazilmasindan. Tesekkur ederiz hatirlatma icin.
Yukarı
kubra-ece
Gönderildi 23/4/2010 17:34 (#3358962 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Üye

Mesajlar: 96
252525

Çocuk Sayısı: 2
Yukarı
genc_ess
Gönderildi 20/1/2011 18:33 (#3524854 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar


Faal Üye

Mesajlar: 353
1001001002525

Çocuk Sayısı: 1
güzel türkçemizi güzel kullanalım
Yukarı
snberkay
Gönderildi 16/2/2011 02:22 (#3548366 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallarOnur Üyesi

Mesajlar: 23813
500050005000500020001000500100100100
Bulunduğunuz yer: Uşak
Çocuk Sayısı: 2
evet bende öne cekeyim derken baktım bende kirletmişim sayfayı daha doğrusu dağıtmışım ortalığı sabah ilk işim toparlamak olacak
Yukarı
gunayb
Gönderildi 23/6/2011 02:21 (#3631056 - Cevapladığınız Konu : #398389)
Konu: Re: Kucuk sorunlar, basit kurallar100100100252525
Bulunduğunuz yer: FL
One cekmek istedim.
Yukarı