Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Şu anda sitemizde 57 kullanıcı online (4 üye 53 konuk)
Forumlar Sohbet Kartpostal Köşesi
Ajandalar Albümler Arama Kayıt ol Giriş Görünüm

UYARI
Doktor Forumu Üyelerimizin Doktorlarımıza soru sormaları içindir.
Üyelerimizin, kendisine ait olmayan sorulara cevap vermemesini, katılımda veya paylaşımda bulunmamasını rica ederiz.
Başka bir üye tarafından yazılan sorulara Doktorlarımızın yazdıkları dışında yazılanlar silinecektir.
Oğlum bağırıyor, vuruyor, her şeyi atıyor.
Yöneticiler: Psk.Nazan Alp

Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Psikoloji ve Davranış Bilimleri -> PsikolojiMesaj formatı

beren
Gönderildi 30/9/2003 12:02 (#1831)
Konu: Oğlum bağırıyor, vuruyor, her şeyi atıyor.

2525
Bulunduğunuz yer: Türkiye, Ankara, Ayrancı
Merhabalar. Bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım. Şimdiden çok teşekkür ediyorum size.

Oğlum Beren 15 aylık olmak üzere. Fiziksel gelişimi Allah'a şükür gayet normal.
1. Sorum: Son 1 aydır sevinse de, kızsa da herkese, herşeye vuruyor. Bunun karşısında "vurma oğlum" diyoruz yine vuruyor. Ağlıyormuş gibi yapıp "bak acıdı, vurmamalısın" diyoruz yok, yine vuruyor. Vurduğu yere "cici cici" diyoruz (ellerini kullandırarak) yine vuruyor, yine vuruyor. Görmemezlikten gelmeye çalışıyoruz olmuyor. Ne yapacağımızı şaşırdık.

2. Sorum: Özellikle balkona çıkınca ve mama sandalyesinde bir süre oturduktan sonra elindeki herşeyi atıyor. Bunun yanlış olduğunu da anlatmaya çalışıyoruz, bazen ilgimizi çekmediğini belli etmek için hiç tepki vermiyoruz. Ama yine de atıyor.

3. Sorum: Henüz konuşamıyor ama bir şey istediği zaman bağırıyor, sesini değiştirip kendini sıkarak kendince bir şeyler söylemeye çalışıyor.

4. Sorum: Evden giderken ağlamaması için sizlerin tavsiyesi üzerine "oğlum ben şimdi işe gidiyorum, akşama gelicem, anneanneyle güzel güzel oynayın" deyip gidiyorum. Ama arkamdan bir ağlayışı var ki ölüyorum üzüntüden. Ne yapacağımı şaşırdım. Bir süre sonra alışır deniliyordu ama bir türlü bu duruma alışmadı, her gidişimde arkamdan feryad ediyor. En sonunda o görmeden kaçmaya çalışıyorum (yanlış olduğunu biliyorum ama...) Babasının arkasından bazen ağlıyor, her zaman ağlamıyor.

5. Sorum: 1 ay kadar öncesinde dışarı çıkardığımda çok güzel elimden tutup geziyordu, ama 1 aydır hep kucağımda olmak istiyor. Yere indiriyorum "hadi yürüyelim oğlum diyorum" kıyameti koparıyor.

6. Sorum: Kendisine zarar vermeyeceğini düşündüğüm, onun istediği her şeyi veriyorum itiraz etmeden. Mesela katı meyve sıkacağı, ütü vs. Sizce doğru mu davranıyorum. Yoksa vermemeli miyim?

Oğlumla sürekli oynamaya çalışıyorum. Kendi kendine de gayet güzel oynayabiliyor bir süre. Sıkılınca ben ilgileniyorum, onunla saklambaç ya da başka oyunlar oynuyoruz.

Kusura bakmayın bayağı uzun sorular sorup sizi yordum. Çok teşekkür ederim.
Yukarı Aşağı
beren
Gönderildi 2/10/2003 17:17 (#1873 - Cevapladığınız Konu : #1831)
Konu: RE: Oğlum bağırıyor, vuruyor, her şeyi atıyor.

2525
Merhabalar. Sizden bir yanıt bekliyorum. Eğer bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Çünkü oğlumun bu hareketleri karşısında yanlış davranışlarda bulunmak istemiyorum. Teşekkürler.
Yukarı Aşağı
Psk.Nazan Alp
Gönderildi 9/10/2003 05:58 (#1949 - Cevapladığınız Konu : #1831)

Asil Üye

100
Sevgili Bahar,

1 - 15 Aylik oglunuzun vurma sekli anladigim kadariyla iletisimle ilgili. Dikkat cekmek, konusulanlara katilmak tarzi. Cunku henuz kelimelere sahip degil. Vuruslarinda aglama gibi sesler yapmaniz Onun icin oyun yerine geciyor, egleniyordur. Bu yuzden bu sekilde tepki gostermenizi tavsiye etmem. Dikkatini baska seylere cekmeye calisabilirsiniz. Fakat yasi kucukse de basit kelimlerle ne demek istedigini anladiginizi belirtebilirsiniz. Yada vurdugu cismin ismini verebilirsiniz.

2 - Atmak da cocuklarin gelisim caginin bir kare tasidir. Bu yaslarda butun cocuklar bir sureligine ellerine gecirdiklerini atarlar. Merak etmeyin gecer. Atabilecegi seyleri vermeyin elinin altina. Ornegin mama iskemlesine baglayabileceginiz plastik oyuncaklar sorununuzu cozebilir.

3 - Oglunuz iletisim kurmaya calisiyor. Bizlerin kelimelerle iletisim kurdugunu simdiye kadar izleyerek biliyor, sira Ona da geliyor diye hazirlik yapiyor. Sarkilarla, kitap okuyarak siz de katilin bu cabasina. Engellemeye calismayin. Bagirarak istemesini istemiyorsaniz cok istekli hale gelmeden ihtiyaclarini karsilamaya calisin. Ornegin cok fazla acikmadan yemegini yedirmek, cok susamadan biberonu vermek gibi.

4 - Siz aglamasini duysaniz da inanin siz duyamayacak mesafeye geldiginizde o coktan aglamayi kesmis bulunuyordur. Buna sizin dayanamadiginizi da hissediyordur. Cocuklar bizi bildigimizden iyi okurlar.

5 - Cocuklar donem donem kendilerine bakacak kisiye sahiplenirler. bazen iki veli birden olabilirken bazen bu bir veliye/yetiskine duser. Hatta bakicilarini kendilerine tercih ettiklerini dusunup uzulen anneler duyariz. Bu aslinda cocugun hayatta kalma ic gudusunun yaptirttigi bir yetiskini kendine bakacak sekilde kontrol etme cabasidir. Goruluyor bu donemde sectigi yetiskin sizsizin. Yine de tavsiyem yurumesini cesaretlendirmeniz, kucakta tasinmaya alistirmamaniz. Kazandigi becerileri kullansin. Tabi yorgun ve uykulu oldugu zamanlari ayiklamak sartiyla.

6 - Istedigi herseyi eline vermeyin. Ozellikle utu gibi yasak olmasi gereken seyleri. Bugun utu soguktur siz verirsiniz ama bir gun bir yerde sicak olan utuyu de tutabilir. Tehlikeli yada yasina uygun olmayan seyleri siz kendi elinizde tutarak gosterin ve birlikte kaldirin, dikkatini kendi oyuncaklarina yoneltin. Palstik kasik, plastik tabaklar, parlak kagitlar, karton kutular gibi cisimlerle de oyalayabilirsiniz.

Birlikte oynamaniz guzle oldugu kadar kendi basina oynamasini da ogrenmeli. Oyalandirilmak icin surekli bir baskasina bagimli oldugunu zannetmemeli. Boylece hem siz hem de kendisi rahat etmis olursunuz ve ilerisi icin de saglikli bir adim atilmis olur. Kendini oyalamayi ogrenemeyen cocuklarin "anne simdi ne yapayim?" sorulariyla gelmelerine hepimiz sahit oluyoruz.
Inceliginiz icin tesekkur ederim, yorulmadan hic bir guzel sey olmuyor.
Sevgi ve saygilarimla.

Düzenleyen Psk.Nazan Alp 9/10/2003 05:59
Yukarı Aşağı
beren
Gönderildi 9/10/2003 08:41 (#1952 - Cevapladığınız Konu : #1949)

2525
Ne kadar teşekkür etsem azdır. Çok teşekkürler Nazan Hanım. İyi ki varsınız.
Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Dr. Ruhi Çakır
Eser Medikal Sağ.Hiz.Ltd.Şti.
Fahrettin Kerim Gökay Cd. Işıksal Ap. No:233/3
Göztepe/İstanbul
0216 368 16 45

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)