Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet Kartpostal Köşesi
Arama Kayıt ol Giriş
UYARI
Doktor Forumu Üyelerimizin Doktorlarımıza soru sormaları içindir.
Üyelerimizin, kendisine ait olmayan sorulara cevap vermemesini, katılımda veya paylaşımda bulunmamasını rica ederiz.
Başka bir üye tarafından yazılan sorulara Doktorlarımızın yazdıkları dışında yazılanlar silinecektir.
Kusmayı önleyici ilaçlar niçin işe yaramıyor ?
Yöneticiler: Dr.Ruhi Çakır

Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çocuk Sağlığı ve Bakımı -> Çocuk HastalıklarıMesaj formatı
 
brooke
Gönderildi 9/12/2004 06:39 (#7753)
Konu: Kusmayı önleyici ilaçlar niçin işe yaramıyor ?Asil Üye

Mesajlar: 201
100100
Bulunduğunuz yer: istanbul

Ruhi bey,

Haziran ayında önce ben ardından oğlum(5yaş) ve kızım(17aylık) şiddetli kusma nedeniyle hastaneye yatmıştık bu sürece kadar doktorum "metpamid" ve "plegicil" damla önermişti ama bir işe yaramamıştı.Ardından bir tür bakteri durumu olduğu ortaya çıkmış antibiyotik kullanmıştık ve hemen düzelmiştik.

İçeriklerinde kusma refleksini durdurduğu yazıyor ama bu gece oğlum aylar sonra yine şiddetli kusma ile uyandı ve ben yine metpamid (1 kaşık) verdim ancak kusma daha da şiddetlendi ardından uzun bir süre bekledim ve bu sefer plegicil(10 damla)verdim daha da çok kusmaya başladı :((

2.5 senedir yuvaya gidiyor,ilk senemiz bir kabustu ama bu sene sanırım bağışıklık sistemi kuvvetlendi derken bu seferde şiddetli kusma ya yakalandık.

Yuva ortamında çok fazla birbirlerine hastalık bulaştırıyorlar geçtiğimiz hafta 3 öğrenci kusma nedeni ile okula gelmemişti sanırım sıra bizimkinde....

Gece saat 12 den beri 7 kez kustu ve soğuk ter döküyor,artık çıkartacağı bir şey kalmadı sadece safra.

Doktorumuz yurt dışında ve bize daha önce önermiş olduğu antibiyotikin ismini ne yazıkki bulamıyorum

Genelde sık hastalanan bir çocuk değil ama senede 2-3 kere augmentin kullanıyoruz,kusma da ise doktorumuz başka bir antibiyotik önermişti.

Şimdi size sorum şu "niçin kusmayı önleyici damla ve şuruplar işe yaramıyor?"

Teşekkürler

Yukarı Aşağı
Dr.Ruhi Çakır
Gönderildi 9/12/2004 12:15 (#7761 - Cevapladığınız Konu : #7753)
Konu: RE: Kusmayı önleyici ilaçlar niçin işe yaramıyor ?Onur Üyesi

Mesajlar: 17618
5000500050002000500100

Merhaba,

Bundan bir süre önce siz bana yine kusma konusunda bazı sorular sormuştunuz. http://www.bebekkokusu.com/doktorforum/forums/thread-view.asp?tid=2428&posts=2 

O zaman da size kusmanın bir hastalık olmayıp, bir nedene bağlı olarak gelişen bir belirti, durum olduğunu yazmıştım. Kusma; hastayı doktora götüren önemli bir nedendir. Hekimin görevi de kusmayı kesmek değil kusmayı yapan nedeni ortadan kaldırmaktır. Kusmayı yapan neden ortadan kaldırılınca dolayısıyla kusma da kesilmiş olur. Antiemetik denilen kusmayı önleyen ilaçları kullanmak mantıklı değildir. Çünkü bu ilaç sadece bir belirtiyi kapatır, örter. Asıl sorununun temelindeki nedeni gidermez. Kusma önleyiciler ancak asıl hastalık tedavisinin içersinde ek olarak verilebilir ya da kusmayı yapan nedeni biliyor ve ona karşı bir şey yapamıyorsak kullanılır. Örneğin boğazları iltihaplandığı için kusan çocuğa boğaz enfeksiyonu tedavisine ek olarak ya da gebelik nedeniyle kusan bir kadına gebeliğini sonlandırmayacağımız için kusma önleyici ilaç verebiliriz.

Size doktorunuzun verdiği her iki kusma önleyici ilaç da aslında çok masum ilaçlar değillerdir. Metpamid parkinson tarzı ekstrapramidal arazlar yol açabilir. Plegicil ise klorpromazin olup beyin üzerinden etkilidir. Kullanımları kısa süreli olmak zorundadır. Size önerim çocuğunuzdaki kusmayı kusma önleyici ilaçlar ile geçirmeye çalışmayın, kusmayı yapan nedene yönelik tedavi verilmesi gerektiğini unutmayın. Kusmayı önleyici ilaçların neden işe yaramadığı sorunuza gelince her kusma ilacı her kusmayı kesemez. Çünkü her ilacın bir etki mekanızması vardır. Kusmaya yol açan neden bu etki ile giderilemiyorsa o zaman ilaç da bir işe yaramaz. Örneğin psikolojik - sinirsel nedenlerle kusan kişiye başka, boğazındaki enfeksiyon nedeniyle kusana başka, kafa içi basınç artışı nedeniyle kusana başka, zehirlenme nedeniyle kusana başka gibi bu liste uzar gider. Metpamid özellikle mide boşalmasını geciktirmek yoluyla kusmayı önlerken, Plegicil beyinden etki gösterir. Belki sizin durumunuzda Dramamine ya da Emedur türü bir kusma ilacı etkili olabilir. Fakat yazdığım gibi asıl yapılması gereken kusmanın altında yatan sorunun giderilmesidir.

Geçmiş olsun. Sevgilerimle.

Yukarı Aşağı
brooke
Gönderildi 13/12/2004 02:40 (#7842 - Cevapladığınız Konu : #7753)
Konu: RE: Kusmayı önleyici ilaçlar niçin işe yaramıyor ?Asil Üye

Mesajlar: 201
100100
Bulunduğunuz yer: istanbul

Ruhi bey,

Açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim,sanırım diğer hastalıklara(soğuk algınlığı,nezle,grip) alıştım ama konu kusma olunca nedense panik oluyorum.

Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Dr. Ruhi Çakır
Eser Medikal Sağ.Hiz.Ltd.Şti.
Fahrettin Kerim Gökay Cd. Işıksal Ap. No:233/3
Göztepe/İstanbul
0216 368 16 45Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)