Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Şu anda sitemizde 34 kullanıcı online (1 üye 33 konuk)
Forumlar Sohbet Kartpostal Köşesi
Ajandalar Albümler Arama Kayıt ol Giriş Görünüm

UYARI
Doktor Forumu Üyelerimizin Doktorlarımıza soru sormaları içindir.
Üyelerimizin, kendisine ait olmayan sorulara cevap vermemesini, katılımda veya paylaşımda bulunmamasını rica ederiz.
Başka bir üye tarafından yazılan sorulara Doktorlarımızın yazdıkları dışında yazılanlar silinecektir.
BRONŞİYOLİT
Yöneticiler: Dr.Ruhi Çakır

Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çocuk Sağlığı ve Bakımı -> Çocuk HastalıklarıMesaj formatı

birgül kara
Gönderildi 9/4/2003 13:32 (#590)
Konu: BRONŞİYOLİT

Yeni Üye

Bulunduğunuz yer: izmir
merhaba,

10 aylık bir kızım var
3 aylık iken rahatsızlandı. Gribal enfeksiyon dedi doktorumuz. Daha sonra öksürük ve hırıltı ile devam etti. tekrar doktorumuza götürdük
ben 28 yaşındayım ve astım rahatsızlığım var bunları doktorumuza söyleyince bebeğinizde de olabilir dedi. Ventolin şurup ve asist şurup ile tedaviye başladık. 3 gün sonra ben korktum ve ikilem içinde kaldım 3 aylık bir bebeğe nasıl böyle ilaç verilir diye düşündüm ve bebeğimi başka bir doktora götürdüm. oda ciğerlerinde problem olmadığını ve ilacı kesmemizi söyledi. Yeni doktorumuz ilaç kullanma taraftarı değildi.
5 aylık iken yine rahatsızlandı ve doktorumuza gittik bu sefer oda aynı ilaçları (ventolin-asist) verdi ve 5 günlük bir kür ile kullanmamızı söyledi. BRONŞİYOLİT teşhisi koydu hırıltı ve öksürük ile başlıyor. ilacımızı kullanıyoruz geçiyor. doktorumuza göre kızımın bu rahatsızlığı hafif seyrediyor ve 2 yaşına kadar geçerse sorun yok eğer geçmezse astım olabilir diyor. Bir arkadaşımın çocuğuda aynı problemi yaşıyor ancak onlarınki hakikaten ağır çünkü çocuklarını hastaneye götürüyorlar ve oksijen çadırına giriyor, alaerji için kan tahlilleri yapıldı.Bu konuda neyapacağımı şaşırmış durumdayım ne yapmam gerekiyor acaba ? Bana bir fikir verirseniz sevinirim.
alerji testi yapılmalımı ?
göğüs hastalıkları uzmanına götürmem gerekirmi, çocuk doktorumuz bu konuda yeterlimidir ?
Anne astım olduğu zaman çocuğunda da çıkarmı acaba genetikmidir ?
Ne gibi önlemler alabilirim
teşekkürler
Yukarı Aşağı
Dr.Ruhi Çakır
Gönderildi 9/4/2003 22:29 (#595 - Cevapladığınız Konu : #590)
Konu: RE: BRONŞİYOLİT

Onur Üyesi

5000500050002000500100

Sevgili Birgül,

Sitemizde bronşiyolit konulu bir yazı olduğunu sanıyorum. İstersen bunu bir oku.

Çeşitli, nefes darlığı ile seyreden solunum yolu hastalıkları çocuklarda sıklıkla görülür. Bunların doktorlar tarafından farklı isimlendirilmeleri, farklı tedavi önerilerinde bulunmaları mümkündür. Astım, allerjik bronşit, spastik bronşit gibi değişik tanılar da söylenebilir.

Bronşiyolit, bronşitin biraz daha ince hava yollarında oluşan türüdür denilebilir. Sıklıkla virüsler aracılığıyla çocuklarda erişkinlerden daha fazla görülür. Ailesinde astım olması, bu sorunun 1 yılda 3 veya daha fazla tekrar etmesi üzerinde durulmasını gerektirir. Çocuklarda astım bronşit yaklaşık % 15 oranında görülmektedir.

Çocuğunun durumunda olanlara ben şöyle yaklaşıyorum. Geriye doğru 12 ay içersinde kaç kez nefes darlığı ile seyreden bronşit geçirdiklerini izliyorum. 3 kere ya da daha fazla olduğunda bazı testler yaptıktan sonra düzenli tedaviye alıyorum. Bu tedavi esnasında toplam süre 6 aydan az olmamak üzere en az 3 ay hastalanmadan geçtikten sonra tedaviyi kesiyorum.

Allerji testini cilt testi olarak değil de kanda IG E olarak baktırabilirsiniz. Güvendiğiniz bir çocuk doktoru yeterlidir ama çocuk göğüs hastalıkları uzmanı da olabilir. Fakat erişkin göğüs hastalıkları uzmanını, düz çocuk uzmanına tercih etmem. Ailede allerjik zeminli hastalıkların bulunması, çocuklarda da görülme olasılığını arttırır. Alacağınız en iyi önlem hastalanmasını mümkün olduğunca önlemeye çalışmanız, şikayetler başlayınca da gecikmeden doktora gitmeniz olabilir. bu sorun artık çok sık görülüyor ama tedaviye de çok güzel cevap alınıyor.

Geçmiş olsun. Sevgilerimle.

Yukarı Aşağı
birgül kara
Gönderildi 10/4/2003 11:07 (#602 - Cevapladığınız Konu : #590)
Konu: RE: BRONŞİYOLİT

Yeni Üye

Bulunduğunuz yer: izmir
ilginiz için teşekkür ederim.

Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Dr. Ruhi Çakır
Eser Medikal Sağ.Hiz.Ltd.Şti.
Fahrettin Kerim Gökay Cd. Işıksal Ap. No:233/3
Göztepe/İstanbul
0216 368 16 45

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)