Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Şu anda sitemizde 102 kullanıcı online (1 üye 101 konuk)
Forumlar Sohbet Kartpostal Köşesi
Ajandalar Albümler Arama Kayıt ol Giriş Görünüm

UYARI
Doktor Forumu Üyelerimizin Doktorlarımıza soru sormaları içindir.
Üyelerimizin, kendisine ait olmayan sorulara cevap vermemesini, katılımda veya paylaşımda bulunmamasını rica ederiz.
Başka bir üye tarafından yazılan sorulara Doktorlarımızın yazdıkları dışında yazılanlar silinecektir.
BRONŞİT BAŞLANGICI
Yöneticiler: Dr.Ruhi Çakır

Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çocuk Sağlığı ve Bakımı -> Çocuk HastalıklarıMesaj formatı

Dilay
Gönderildi 21/1/2004 22:20 (#2855)
Konu: BRONŞİT BAŞLANGICI

Üye

25
Bulunduğunuz yer: İstanbul
Sayın Dr Ruhibey,

Öncelikle bütün ailelere verdiğiniz değerli bilgiler ve banada vereceğiniz yanıt için şimdiden teşekkürler.Benim oğlum 15 aylık 12.500kg 81 cm boyunda. Sorularım öksürük, bronşit, astım ve kullandığım ilaçlarla ilgili olacak. Önce hastalığın başlangıcını ve hikayesini anlatayım. Biraz uzun.

27 Aralıkda çocuk dr umuza götürdüğümde geceleri kuru öksürüğü vardı, Toclas şurup, fenotral şurup ve serum fizyolojik verdi. Bir süre şurubu kullandım geçer gibi oldu s.f.iz. kullanamadım kesinlikle yaptırmadı. Ancak 1-2 gün sonra öksürük hırıltılı olmaya başladı, baba tarafında allerji, astım, ve bronşit hikayesi olduğundan k.validemler telaşlandı ve emreyi uzman bir göğüs dr.una götürdük. Açıkcası verilen ilaçların fazla oluşu ve okuduğum prospektüsleri beni telaşlandırdı. ( Eupnase sabah- akşa üstü ---5 ml,
Oxxa şurup “ - “ ---7,5 ml
Claritine Sabah – akşam ---2,5 ml
Klacid Antibiyotik “ - “ ----250 mg)
Birde burun için damla onadron, s.fiz, argyral ve burnil filan içeriyor.

Bazılarında 2 yaş altına önerilmez yazıyordu Emrede zaten tatlarını beğenmediği için içmiyordu. Kendi dr.umuza danıştım ve ona tekrar götürdüm. Bronşit başlangıcı dedi ama bu kadar ağır ilaçlara gerek yok dedi, onun verdiği ilaçları (Ceclor 250 mg Sabah- akşam, Ventolin 3 x2/3 ölçek, Sekrol pedi.3x1/2 ölçek) 5 gün kullandık kontrolde iyi dedi ilaçları kesti ama 2 gün sonra yine öksürük fazlalaşmış olarak başladı. Bunun üzerine diğer uzmanın 2 gün sonra kontrol randevusu vardı götürdüm ve herşeyi anlattım. (15.01.2004) Ciğerler sesler aynı hiç değişme yok dedi (ventoline devam, Claritine saba-akşam yarım, asisit pedi. Sabah öğlen akşam. 1 ölçek, Ceclor bitene kadar) Çok düzenli olarak kullandım tekrar kontrolde (bugün) hiç bir değişilkik yoktu. Öksürükde sanki çoğaldı hırıltı var balgam çıkarıp yutarken zorlanıyor geniz akıntısı var . Yalnız ateş ve iştahsızlık yok. Şimdide kullandığım ilaçlara aynen devam ve maskeyle sprey (flixotide 2x2,ventolin inhaller 2x2,asiste devam,zaditen2x1 ) kullanmayı önerdi. Yazsam daha sayfalar alır. Atladığım birşey var mı bilmiyorum .İnanın bu kadar ilacın günlerdir bir faydası olmadı bundan sonrada olacağından şüpheliyim ama dr sakın pes etmeyin iyileşecek diyor. Bu konu hakkında sizinde fikir ve önerilerinizi öğrenmek isterim. Sorularım,

1) Bu ilaçların ve kullandığım miktarların 15 aylık çocuğa yan etkileri ya da başka zararları olur mu?Bu konuda çok tedirginim.
2) Ailedeki bronşit, allerji ve astım hikayesinin emrede oluşma olasılığı bu hastalığın seyrine göre sizce nedir?
3) Evin içinde hala öksürenler var bu da hastalığı üsteletiyor olabir mi?

Teşekkürlerimle . Nilay

Düzenleyen Dilay 21/1/2004 22:23
Yukarı Aşağı
Dr.Ruhi Çakır
Gönderildi 22/1/2004 02:16 (#2869 - Cevapladığınız Konu : #2855)
Konu: RE: BRONŞİT BAŞLANGICI

Onur Üyesi

5000500050002000500100

Merhaba,

Sorularınızı kısaca cevaplayayım;

1- Bunlar ilaçtır ve kullanılması gerektiği düşünülerek doktorunuz tarafından önerilmiştir. Hiç bir yan etkisi olmayan ilaç yoktur. Kullandığınız ilaçlar hakkında size bir şeyler yazmaya çekiniyorum. Her doktorun hastalık tedavisi için uygun gördüğü ilaçlar vardır. Başka bir doktor onunla ayni fikirde olmayabilir ya da farklı ilaçları tercih edebilir. Herkes inancına göre hareket ettiği için herkes yaptığından sorumludur. Şimdi ben de size bu konuda bir şeyler yazsam üçüncü  doktor olurum ve sizin kafanız hepten karışır. Onun için ben kafanızı karıştırmak istemiyorum.

2- Ailede bu hastalığın olması ailesel yüklenim demektir. Ailede böyle bir sorunu olmayan bir çocuğa göre olasılığı arttırır. Zaten çocuklarda bu tür hastalıkların görülme sıklığı son yıllarda çok arttı. % 15 oranında görülüyor. Fakat teşhis ve tedavi kriterlerinde ailesel yüklenim bir kriter değildir. Sadece göz önünde bulundurulması gereken bir noktadır. Ailesel yüklenimi olan çocuklarda daha dikkatli olmak gerekir.

3- Evin içinde öksürenlerin olması enfeksiyon yönünden anlamlıdır. Allerjik zeminli olaylarda bunun ayırımının yapılması gerekir.

Size benim önerim şudur. Çocuğunuzu devamlı götürdüğünüz doktorun takibinde olayları izleyin. İyi bir çocuk doktoru hastasının sorunu başka bir uzmana gitmesini gerektirdiğinde bunu kendisi yapmalıdır, o hastasını yönlendirmelidir. Hatta bu doktor ile kendisi temasa geçip, olayları ona anlatmalı ve tedaviyi birlikte yapmalılar. Eğer doktorunuz böyle yapmıyorsa bu bence yanlıştır. Siz ona danışmadan, kendiliğinizden başka uzmana gidiyorsanız o zaman ona güvenmiyorsunuz demektir. Doktoruna güvenmeyen bir hasta bir daha o doktora tekrar gitmemelidir. Güvendiğiniz halde yine de başka bir doktora danışma ihtiyacı duyuyorsanız o zaman siz yanlış yapıyorsunuz demektir. Bir hastam benim verdiğim tedaviden memnun kalmayıp, başka bir hekime gitme ihtiyacı hissediyorsa ve ben bunu bilirsem bir daha o hastanın tedavisini yapmayı istemem. Kime benden daha çok güveniyorsa ona gitmesi daha uygundur. Eğer siz devamlı gittiğiniz doktorunuza güveniyorsanız o zaman onun takibinde kalın. Yok eğer güvenmiyorsanız o zaman kendinize güvenebileceğiniz başka bir doktor bulun. Çünkü çocukların bir doktoru olmalıdır. Her hastalığın ayrı bir uzmanı olabilir ama çocuğun asıl doktoru bir tane olmalıdır. Aksi takdirde her hastalığında başka bir uzmana gitmeniz gerekecektir.

Umarım çocuğunuz kısa sürede sağlığına kavuşur. Sevgilerimle.

Yukarı Aşağı
Dilay
Gönderildi 19/2/2004 11:55 (#3154 - Cevapladığınız Konu : #2855)

Üye

25
Bulunduğunuz yer: İstanbul
Selamlar Ruhi bey,

Tavsiyeleriniz beni oldukça düşündürdü ve gerçekden güvendiğimiz çocuğumun doktoruna danışarak Emreyi drumuzun da tanıdığı olan bir çocuk göğüs hastalıkları uzmanına götürmeye karar verdim. Şu an ikisinin takibinde. Verilen şurupların yaklaşık 1 aydır etkisi olmadığını kendisine izah ettim ve emreye koyduğu teşhise göre (Nefes yollarının aşırı duyarlılığı) Aero chamberla verilen sprey ilaçlar ve cortizonlu burun spreyi verdi, iyileşmesi için bunları en az 10 gün vermem gerekiyor ama gelin görün ki bu maskeyi oğluma yapmam imkansız çok uyanık, katıla katıla ağlıyor bağırıyor bana vuruyor. Önce oyuncak diye verdim hiç ağzına sürmedim oynadı bir süre sonra attı bir kenara. Denemelere başlayınca kıyamet koptu ne yapacağımı bilemiyorum sizin bir öneriniz varmı yada bu soruyu çocuk psikiyatristine mi yazmalıydım acaba.
Teşekkürlerimle.
Dilay
Yukarı Aşağı
Dr.Ruhi Çakır
Gönderildi 19/2/2004 23:02 (#3158 - Cevapladığınız Konu : #3154)

Onur Üyesi

5000500050002000500100

Merhaba,

Aerochamber ile sprey kullanımı çok pratiktir. İlacı içine sıkarsınız, çocuğunuzu kucağınıza alırsınız, sırtını sizin göğsünüze yaslarsınız, bir kolunuzla onun kollarını sararsınız, diğer kolunuzla aerochamberın maskesini yüzüne dayarsınız. İçinden 3-4 nefes çekse bile ilacı almış olur. Maskeyi çocuğun yüzündenhiç ayırmayın. Verdiği nefes başka bir yoldan atılır. Aldığı nefes ilaçlı bölgeden gelir. Ağlaması hiç zararlı değil tam tersine yararlıdır. Ağlarken daha derin nefes alıp verdiğinden ilacı akciğerlerinin derinlerine kadar ulaştırmış olur. Bu işlem yaklaşık 5 saniye sürer. Bu kadar kısa süre için ağlmasının başka hiç bir zararı olmaz. Bir kaç denemeden sonra o da genellikle itirazı bırakır.

Geçmiş olsun. Sevgilerimle.

Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Dr. Ruhi Çakır
Eser Medikal Sağ.Hiz.Ltd.Şti.
Fahrettin Kerim Gökay Cd. Işıksal Ap. No:233/3
Göztepe/İstanbul
0216 368 16 45

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)