otizm ve kreş
ilcen
Gönderildi 10/2/2009 22:26 (#23729)
Konu: otizm ve kreş

Üye

merhaba, 3 yaşında bir oğlum var. Kendisinin bazı hareketlerinden şüphelenip 7 ay önce psikiyatriste götürdük ve bize söylenen otizm belirtileri var ama değerlendirmek lazım. Hemen özel eğitime başladık. Ben çalışan bir anne iken işimi bıraktım ve çocuğumla sürekli ilgilendim. Konuşmayan oğlum şu an konuşmaya yeni başladı. 3 kelimelik cümlelerimiz yeni başladı. Psikiyatristimizin dediği çok zorlarsam ancak atipik otistik derim ama çocuğunuz gerçekten çok ilginç dedi. iletişimi süper, taklidi süper, duyguları var. çok mutlu bir çocuk. Beni halen tedirgin eden problem bazı takıntıları var. Mesela küçük çocuklarla nasıl bir ilişki kuracağını bilemiyor. sosyal değil. onlarla oynayamıyor. bana aşırı bağlı nefes bile aldırmıyor. biz sabahın köründen gece yarılarına kadar sürekli oyun oynarız. hep ben oynatırım. yanlız kalamıyor. odada yanlız duramaz. sevinince etrafında dönüyor. bir çocuğun elinde ne görürse ağlamak ve onu elde etmeye çalışıyor. parka gittiğimizde bir şey görene kadar çok iyi ama birisinin elinde bir araba, top vs. görürse kabus. Hayatımızda tv çıkartalı neredeyse 1 sene oldu. reklam delisi idi. sürekli tv da reklam seyrederdi. komut almazdı. şu an her türlü komutları alır, konuşmaya başladı, ben sosyalleşmesi için ve bana olan aşırı bağlılığını kırabilmek ve çocuklarla iletişim kurabilmesi için kreş düşünüyorum. Ağlama ve tutturma krizlerimiz olacaktır. Bunları iyi idare edebilecek bir yer olmalı. Ben florya civarında oturuyorum. Bana tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı acaba? ya da otizm ile ilgili yaşadığınız deneyimleri benimle paylaşabilirseniz çok memnun olacağım.
Yukarı Aşağı
belis
Gönderildi 11/2/2009 00:58 (#23735 - Cevapladığınız Konu : #23729)
Konu: Re: otizm ve kreş

Üye

252525
Bütün yazdıklarınıza ben cevap verdim ama imkanınız varsa kreşe hemen göndermenizi şiddetle tavsiye ediyorum.Hiç geç kalmayın ezgi 4,5 yaşında 2 aydır kreşe başladı bizim gibi çocukları olan aileler için kreş çok sancılı bir dönem ne kadar erken başlarsa o kadar iyi.biz 2 ayda 3. kreşimizdeyiz.İnsanlara bu tür çocuklarla uğraşmak çok zor geliyor.çocuğunuzun daha yaşı küçük çabuk alışır ama nolur ihmal etmeyin yarın ilk işiniz kreş bakmak olsun.ben şu anda keşke daha erken başlasaydım diye üzülüyorum hem sosyalleşmesi açısından hemde sizden uzak kalması açısından kreş iyi bir çözüm.allah kolaylık versin.....
Yukarı Aşağı
BENANM
Gönderildi 11/2/2009 18:37 (#23737 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Uzman Üye

1000252525
Bulunduğunuz yer: istanbul
Slm benim 3 5 yaşında yaygın gelişimsel bozukluk yada otızm belırtılerı olan ıkızlerım var.Biz 4 aydır kreşe başladık.Ben Faydasını gordum ılk 2 hafta bıraz zorlandık ama şimdi yuvada mutlular.Etraflarınla daha ilgililer:)benimkilerde de konuşma başladı ama hala takıntılar devam ediyor.komut almakda bız hala zorlanıyoruz ama okulda komutları alıyorlarmış bana zaten cok yapıyprlar ve cok duşkunler ama malasef ben onlar kreş başlayacakları için ben çalışmaya başladım.Valla aklınıza takılan bır sey olursa bana da yazabılırsınız:)
Yukarı Aşağı
ilcen
Gönderildi 12/2/2009 00:01 (#23739 - Cevapladığınız Konu : #23735)

Üye

Cevabınız için çok teşekkürler. Mart ayında kreşe vereceğim.Ben kıyamıyorum galiba. Korkum, beni bırakmak istemiyor ve çok ağlıyor. çok ağladığında olumsuz etkilenip takıntıları artar mı acaba diyorum. O kadar çok yol aldık ki anlatamam. Tüm komutları alıyor. bizim onunla ilgili bir sıkıntımız yok.Benim tek sıkıntım. çok ağlıyor ve olumsuz etkilenmesinden korkuyorum.
Yukarı Aşağı
ilcen
Gönderildi 12/2/2009 00:04 (#23740 - Cevapladığınız Konu : #23737)

Üye

Benan hanım bana ilginç gelen durum şu. oğlumda otizm anlamında çok bir belirti yok. sadece tutturmaları, yanlız başına kalamama ve bazen dönme. bunun dışında sosyallikte konuşmaya başlayınca ve kreşle çözülecek gibi geliyor. Prof. Nahit hanım en son gittiğimizde bana ilk kez gelseydiniz konuşamadığı için bunları yapıyor derdim. ama geçmişini biliyorum. o hali ile kalsa idi otistik derdim dedi. şu an ise tanısını bile koyamıyor ve o nedenle atipik diyor.siz nerede oturuyorsunuz
Yukarı Aşağı
Tanju
Gönderildi 21/2/2009 12:08 (#23786 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Üye

merhaba çocugunuz anladıgım kadarıyla bir sorunu bulunmuyor,donme oyunda olabılır ılla otizm belırtısı olarak gormeyın
benımde 2 yaşını doldurmuş bır oglum var 3 aydır ozel egıtıme gıdıyoruz,1 hafta oncede kreşe verdık yarım gun olarak ayrılırken kaçmak zorunda kalıyoruz arkamızdan çok aglıyor ama hemen susuyor ogretmenı memnun oldugundan bahsettı.Bizimde tam olarak teşhişimizi koyamadılar yaygın gelısımsel bozukluk dedıler.Hem yaşı kuçuk hemde fazla bir belırtı yok
Şu an sizin çocugunuzun durumunda desem yerıdır.Bızımkıde mutlu olunca,şımarınca etrafında donuyor ama ben bunu gerçek bir otistik haraket olarak gormuyorum yanı başı donuyor ve yere duşuyor oyun oynuyor gıbı gelıyor.Kendini kaybederek transa geçmiyor yanı
Bırde oğlunuzun 3 yaşında 3-4 kelımelı cumlelere başlaması müthiş benım yegenım var gayet normal bır çocuk 3.5 yaşında yenı yenı 3 kelımelı cumle kuruyor.Benım oğluşumda yenı yenı kelımelere başladı.Yapılan testlerınde 1.5 yaş civarında çıktı.Ama gerçekten oglunuzun 3 kelımelı cumle kurması harika
Sanırım oğlunuzun göz teması ile alakalı sorunu da yok ve adınada tepkı verıyordur.Gelişim bozuklugu gosteren çocukların çogu buyudukce duzene gırecektır.Siz fazla endişe etmeyın bence oğlunuzun normal bir çocuktan farkı yok
Bızım şu an en buyuk sıkıntımız sinir.Çok sinirli surekli çığlık atıyor.Gezmeye gıdıyoruz eve sokamıyoruz gırmek ıstemıyor veya altını açmak,ustunu gıydırmek hepsı sorun.Bazen arabada kucagıma alıyorum ınmıyor direksiyonu tutarak düdüt diye oyun oynuyor ındırmek ımkansızlaşıyor.
Yapılan araştırmalara gore 1000 çocuktan 20 tanesı otistik belırtıler gosterıyor ama bunları 5 tanesı gerçek otistik.
Allah hepimize sabır çocuklarıma şifa versin.
iyi gunler
Yukarı Aşağı
tandoğan
Gönderildi 23/2/2009 14:30 (#23792 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Kıdemli Üye

500
Oğlum şu anda 6,5 yaşında 3 senedir kreşe gönderiyorum. Oğlunda yaşadıkların bizimkine çok benziyor. Biz de kreşe başlıyacağımızda korktuk. Çok şükür korkularımız boşa çıktı. 1 -2 ay gibi sürede oğlum da çok büyük gelişmeler oldu. Kreşin maskotu olmuştu. Geçen sene anneler gününde sunuculuk bile yaptı. bu sene dönem başında devlet kreşine geçtik. Ortam değişikliği olsun diye. Burayada çok güzel uyum sağladı. Tabiki ufak tefek sorunlar olabiliyor.
Yukarı Aşağı
ilcen
Gönderildi 24/2/2009 21:36 (#23804 - Cevapladığınız Konu : #23737)

Üye

Benan Hanım,
barış korkmaz'ın özel baktığı bir yer var mı? yoksa cerrahpaşadamı bakıyor. Kendisinin cerrahpaşa telefonunu buldum ama özel bir yerde bakıyormu diye de merak ettim. Oğlumda göz dalmaları var. bir neden olabilirmi diye eeg çektirmem gerekecek sanırım. Kendisine danışmak istedim. Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? Siz eeg çektirdiniz mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler
Yukarı Aşağı
ilcen
Gönderildi 24/2/2009 21:39 (#23805 - Cevapladığınız Konu : #23792)

Üye

merhaba,

yazdıklarınız bana ışık oldu. kreşe hemen vereceğim. Konuşma başladı ama son bir haftadır. ekolali var ama çok değil. yani tam ekolali değil aslında. kendisine sen diyor. onu aşmak lazım. onun dışında mükemmelliyetçi yanımız var. toleransımız düşük, bazı takıntıları var (arabalar) onun dışında eski haline göre çok yol aldık. yola devam. Ben istanbul avrupa yakasında oturuyırumç Özel eğitim tavsiyeleriniz varsa alabilir miyim? Değiştirmek istiyorum
Yukarı Aşağı
ilcen
Gönderildi 24/2/2009 21:44 (#23806 - Cevapladığınız Konu : #23786)

Üye

tanju Bey,

aslında 24 saat onunla yaşayınca bir problem olduğunu görüyorsunuz. mesela, mükemmelliyetçidir. oyuncakları düşsün ve sırası bozulur sinirlenir.onlara takılır. hepsi bir düzen içerisinde, mesela bir kule yapardı yıkılınca krize girerdi. şu an 4-5 denemedn sonra. bazı düzen takıntımız var. yani bir düzeni ezberlemiş ve hep aynı düzende yapmaya çalışırdı o da artık daha iyi. hafızası zehir gibi. çok kolay öğreniyor ve unutmuyor. şu an zamirlerde karışıklık var. kendisinden bahsederken ya adıyla ya da sen diyor. ekolali konuşma var ama çok değil. bazen anlamsız dönmeler oluyor.eline bakarak dönme başladı. ama dikkatini hemen çebeviliyorum. yere yatma başladı. ama hep takip ediyorum. yere yatıp arabaları ileri geri yapıyor. bu hareket yoktu yeni başladı. göz dalmaları var. bununla ilgili epilepsi olabilir diyorlar. eeg düşünüyorum. yaptıran var mı
Yukarı Aşağı
tandoğan
Gönderildi 25/2/2009 09:26 (#23808 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Kıdemli Üye

500
Biz EEG çektirmiştik. Zamirlerde karışıklık bizde de vardı. Özel eğitim öğretmenimizin çabaları ve yönlendirmesiyle uzun çabalar sonunda şu anda her şey düzene girdi. Sürekli çocuğunuz ile konuşmanız gerekiyor. Tek başına uzun süre vakit geçirmesine izin vermemeye çalışın. Biz bu şekilde üstesinden geldik.
Yukarı Aşağı
Tanju
Gönderildi 27/2/2009 15:43 (#23813 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Üye

merhaba bende ilk şüpelendigimde 16 aylık falandı algılama sorunu vardı,seslendıgımde bakıyordu ama komut almıyor ve soyledıklerımı anlamıyordu.
bende ege unv. den bır profesorden randevu aldım 3 ay sonrasına gun verdıler.Bizde egede polikilinikten gırdık heyet raporu hızlansın diye.Yaş kucuk oldugundan ygb dedıler.Profa gıttı klasık otizm yok çok keskin göz temasının oldugunu ve iletişimim oldugunu soyledı ozel egıtıme gıtsın dedi ayrıca noroloja yonlendırdı.Burda egede çok ıyı bır norolog var doc.ahmet bey ona gıttık.Otızm belırtısı veren bazı hastalıklardan bahsettı (sonradan netten arastırınca 100 kadar boyle hastalık oldugunu anladım)
otizm ile karıştırıldıgından bahsettı.Emar,eeg,kulak,göz,kan ve idrar testlerımız yapıldı 1 hafta hastahanede yattık.Hatta doktorumuz emara baktıktan sonra bu emarla 5-6 fatal ile sonuçlanan hastalıgı eledık dedı.Çok sukur kotu bır sonuç çıkmadı ama şunu ozellıkle belırtmek ıstıyorum
bazı aminoasit ve orjanık asit duzensızlıklerı çocuklarda otizm belırtılerı verebılıyor.Mutlaka ıdrar ve kan degerlerıne asit mıktarlarına baktırın.
google da metabolik hastalıklar olarak search edersenız sonuçlara ulaşırsınız

Otizm spesifik genetik hastalıklar sonucu da görülebilen heterojen bir bozukluktur. Fragile X sendromu, tüberoskleroz, Angelman sendromu, 15q11-q13 duplikasyonu, Down sendromu, Sanfilippo sendromu, MECP2 ilişkili bozukluklar, fenilketonüri (PKU), Smith-Magenis Sendromu, 22q13 delesyonu, adenil süksinat liyaz eksikliği, Cohen Sendromu ve Smith Lemlli-Opitz Sendromu da otizm tablosuna yol açabilmektedir (1-2).
Yukarı Aşağı
BENANM
Gönderildi 3/3/2009 00:46 (#23824 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Uzman Üye

1000252525
Slm uzun zamandır gıremedım hem iş hem cılgın 2 cocuk pek fırsatım olmuyor:)
Barış beyın özel muananesı yok Cerrahpaşada norolojıde en üst katta özel muane ettırebılıyorsunuz yada salı gunlerı polıkilinige iniyor prof parası odeyıp randevu alıp muane ettırebılırsınız.ben cerahpaşada oturuyorum.
Sanırım sızınkındede hiperaktıvıteye baglı sorunlar ve su takıntılardan var.Kreş faydalı gonderın ılk zamanlar aglıyor ama benımkıler sımdı cok sevdı evde zaten sıkılıyorlar.
Bizde baha bayagı ıyı durumda hatta artık kardeşini bile yonetmeye başladı bır yere cıktıgında ındırmeye çalışıyor.Yakalamaca oynasın dıye arkasında ıtıyor koşturmaya calışıyor
Taha bıraz daha yavaş ılelıyor ınsanlarla hemen iletişime geçmiyor.Takıntıları devam edıyor üst üste bir şey koyma gıbı yada sevmedıgı muzik cıktıgında kulaklarını kapatıp bagırmak gıbı umarı zamanla aşarız bunlarıda Dondurme bızde her ıkısınde devam edıyor.tekerlek tencere:) Ama artık aştılar tencere kapagına çorap bez oyuncak hayvan gıbı metaryellerıde koyup oyle donduruyor.Ama eskısı kadar uzun surelı dondurmuyor 3 yada 4 tur donduruyor sıkılıyor.:)
bende de bu kadar merak etıgınız olursa gene yazarsınız bende yardımcı olmaya çalışırım

Tanju bey sizde özel egıtıme başladınız umarım her şey yoluna gırer.Hepimiz uzun bır yolun daha başındayız.İnşallah bir kaç yıl sonra normal okula gıttıklerını de yazarız hepinize iyi akşamlar
Yukarı Aşağı
Yeşim Baykan
Gönderildi 22/6/2009 22:43 (#24173 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Yeni Üye

Bulunduğunuz yer: İstanbul
Merhaba Herkese,

Benimde 4 yaşında atipik otistik teshisi konulmuş bir kızım var.
Avrupa yakasında Bakırköy civarında rehabilitasyon merkezi arıyorum.Bilginiz ve tecrübeniz varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..
Yukarı Aşağı
Yeşim Baykan
Gönderildi 22/6/2009 22:48 (#24174 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Yeni Üye

Bulunduğunuz yer: İstanbul
Tekrar Merhaba,

Otizm konusunda her anne gibi benimde oldukça fazla tecrübem var.Cok fazla doktor gezdim.
Eger aramızda Prof.Dr.Sabiha Paktuna nın hastası varsa lütfen bir daha araştırsın ben kendisinde maalesef çok fazla zaman kaybettim.Baska anne / babalar da kaybetsin istemiyorum.
Aman dikkat !!!

Nacizane bir tavsiye benim ki karar size kalmış..

sevgiler.
Yukarı Aşağı
ceydaerol
Gönderildi 24/7/2009 22:12 (#24199 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Yeni Üye

merhaba İlcen hnm;
ben foryada eğitim veren bir rehabilitasyon merkezinde beden eğitimi öğretmeniyim..Ayrıca bahçelievlede ki elit gençler kolejine bağlı çalışıyoruz.elit gençler kolejinde özel eğitim sınıflarımız ve kreşimiz vardır.bu konuda bana msj atarsanız size yardımcı olabilirim.Saygılarımla
Yukarı Aşağı
ilcen
Gönderildi 4/2/2010 12:22 (#24367 - Cevapladığınız Konu : #24199)

Üye

Merhabalar,
uzun zaman oldu yazmayalı. Tam bir sene önce kreş arıyormuşuz. Şu an çok yol aldık. Bazen ben de inanamıyorum. Oğlum tam 4 yaşında oldu. Konuşuyor. Ben-sen zamir karışıklıkları bitti. Ekolali bitti. Kreşe tam gün gidiyor. Orada çok uyumlu. Çok da seviyor(aman nazar değmesin) Çoğu şey bitti gibi. Çok az bir şeyler kaldı galiba. Bazı yerlerde takılıp kalması. Mesela ona bir şey söyleyin aman allahım yapmazsanız kriz ortamı:)))) Bir şeyi asla unutmaz. Kreşte öğretmeni şarkı sözünü söylerken yanlış yaparsa tek düzelten buymuş:))) Gündüz çiş eğitimi tamam. Ama gece eğitimine 2 ay geçmesine rağmen bir türlü adapte olamadık. Eski yazışmalarımı okudum onların hepsi geçti. Bana olan aşırı bağlılık bitti. Her gördüğünü isteme ve alınmazsa krize girmeler, mükemmelliyetçi yan bitmedi ama çok hafifledi. Ben ne mi yaptım. Yüreğimin sesini dinledim. İşimi bıtaktım 1 sene evde kaldım ve sürekli onunla ilgilendim. Sürekli oyunlar oynadım. Ama sürekli oynadım. Onu her gün gezmeye götürdüm. Alışveriş merkezleri kalabalık yerler vs. onun sosyalliğini kırmak için. Konuşmaya başlayınca sürekli hikaye kitapları okudum ve ona çöp adamlardan hikayeler çizdim. olayların başını ve sonunu kavraması ve dikkatini yoğunlaştırması için. Sürekli ilgi ve alaka ile çok ama çok yol aldık. Şu an dışarıdan birisi asla bir gariplik hissetmez. Hatta çok zeki derler. Onun dışında kimse yorum yapmadı bu güne kadar. Benim oğlumda sosyal çevre yetersizliği, çalışan anneden dolayı sevgi eksikliği, TV çok seyretme ve dışarıya kendini kapatma, ilgisizlik vs. vardı ve bence ondan otizm yelpazasine girmişti. Şu an çok şükür ama çok şükür çok iyi. Yardımcı olmak isterim. Bana ulaşabilirsiniz.
Yukarı Aşağı
abdullah333
Gönderildi 4/2/2010 14:07 (#24368 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Üye

Bulunduğunuz yer: MERSİN
ilcn hanım bize rehabilitasyon merkezi sekiz degil ayda 20 saat veriyor ama bu onların jesti ben jejt yapılmayan aileleri düşünüyorum hem biz neden jeste muhtaç kalalımki? benan hanım bu konularda atak hemde galiba ankarada oturuyor ben silifkedeyim benan hanımdan isteyelim liderlik yapmasını....
Yukarı Aşağı
anne0611
Gönderildi 4/2/2010 22:43 (#24370 - Cevapladığınız Konu : #23729)
Konu: RE: otizm ve kreş

Yeni Üye

Geçmiş olsun benim oğlumda 4 yaşında henüz konuşmuyor değişken takıntı ve tutturmaları dışında otizmin hiç bir belirtisi yok.Rapor için aralık ayında hastane randevumuz vardı hiç bir tetkik mayene yapılmadan özel eğitim kurumu desteğiyle raporumuzu çıkardık henüz ram'dan cevap gelmedi eğitime başlayamadık.Otistik olmadığı kesin ama konuşmadığı için ilk akla gelen otizm.Yahoo ABA grubundanu 1 yıldır takip ediyorum oğlumun ciddi bir problemi yok komut alıyor söylenileni anlıyor asosyallikten kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyorum 6 yaşındada olsa konuşacak sabırlı olmak gerekiyor tabi eğitimede evde 24 saat devam etmeliyiz.
Yukarı Aşağı
anne0611
Gönderildi 4/2/2010 22:47 (#24371 - Cevapladığınız Konu : #24174)

Yeni Üye

Yeşim Baykan - 22/6/2009 22:48

Tekrar Merhaba,

Otizm konusunda her anne gibi benimde oldukça fazla tecrübem var.Cok fazla doktor gezdim.
Eger aramızda Prof.Dr.Sabiha Paktuna nın hastası varsa lütfen bir daha araştırsın ben kendisinde maalesef çok fazla zaman kaybettim.Baska anne / babalar da kaybetsin istemiyorum.
Aman dikkat !!!

Nacizane bir tavsiye benim ki karar size kalmış..

sevgiler.

Yeşim hanım Sayın Paktunaya bende gitmeyi çok istedim ancak çok dolu olduğunu en erken 4 ay sonraya randevu alındığını duyunca vazgeçtim.Çok iyi bir doktor olduğu söyleniyor mesajınızı okuyunca çok şaşırdım kime inanacağımızı şaşırdık.
Yukarı Aşağı
tandoğan
Gönderildi 8/2/2010 08:47 (#24372 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Kıdemli Üye

500
Biz Dr.Sabiha PAKTUNA' ya gitmedik ama kızı için giden bir anneyle konuşmuştum. Kendisi de doktor. Sabih Hanım 'ın davranışlarından çok üzülmüş. En az 3 sene önce hiç bir şey yapmadan 400 TL. aldığını bunun karşılığında onlara hiç bir faydasının olmadığını söylemişti. Ben de o yüzden gitmekten vazgeçmiştim.
Yukarı Aşağı
arachne
Gönderildi 9/5/2010 13:41 (#24497 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Asil Üye

10010025
Bulunduğunuz yer: İstanbul Ataşehir
merhaba,uzun zamandır süt alerjisi için sitedeydik..artık buna atipik otizm de eklendi..istanbul anadolu yakasında olup da rehberlik arastırma ,anaokulu,özel eğitmen konularında bilgi verebilecek kimse var mı acaba?bir de hastaneden rapor alınması gerekiyormuş..öneriniz var mı?bu raporu en gec 60 gün içinde ram den onaylayıp bir eğitim kurumuna yönlendiriliyormuşsunuz,öyle mi??
şu an bütün dünyam uğulduyor..hala tam kendime gelemedim :((
Yukarı Aşağı
ilcen
Gönderildi 11/5/2010 11:13 (#24499 - Cevapladığınız Konu : #24497)

Üye

bence bekleyin durumunu iyi bir doktora götürüp analiz edin. benim oğluma da atipik denildi ve bu durumdan çok şükür sıyrıldı. ben rapor almadım ve kendim çok ilgilendim. özel eğitim parasını cebimden karşıladım. özel eğitimle beraber kreş ve evde ful ben ilgilendim. benim götürdüğüm eğitmenler acele etmeyin bu işten sıyrılabilir. acele ile rapor alındığında aslında otizm olmayan çocukların sicillerine bu durum işliyor denildi
Yukarı Aşağı
arachne
Gönderildi 11/5/2010 21:53 (#24506 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Asil Üye

10010025
teşekkür ederim cevabınız için..peki bu çocukların siciline işlenmesi ne gibi bir sorun cıkarıyor acaba ki?
Yukarı Aşağı
ilcen
Gönderildi 13/5/2010 14:46 (#24513 - Cevapladığınız Konu : #24506)

Üye

bence herşeyde önlerine çıkar. belkide otizm yelpazesinde değilse ve TC kimlik no ile bu siciline işlenir ise ileride bir meslek ile ilgili tam kapsamlı devlet hastanesi raporu istediklerinde önüne çıkar. Ehliyet alırken çıkar vs. Çünkü bizim devletimizde her şey tersine işlediğinden ben önümüzdeki yılların bize ne getirip ne götüreceğinden emin değilim
Yukarı Aşağı
elzam
Gönderildi 10/7/2010 00:25 (#24605 - Cevapladığınız Konu : #23737)

Yeni Üye

benm 3.5yasında ikizlerm var biri ygb otizm tehsisi konuldu kafayı yemek uzereyim - kresin faydasını gordunuz mu?
Yukarı Aşağı
tandoğan
Gönderildi 12/7/2010 11:23 (#24606 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Kıdemli Üye

500
Biz kreşin çok faydasını gördüm arkadaşım. Benim oğlum kreşe başladıktan sonra okadar gelişme gösterdiki.. Şartlarınız uygunsa hiç beklemeyin derim. Ama kreş seçerken dikkatli olun.
Yukarı Aşağı
arachne
Gönderildi 13/7/2010 11:17 (#24609 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Asil Üye

10010025
biz de kreşten çok fayda görüyoruz..eğitimlerimize de önem veriyoruz.her hafta belli günlerde hem davranış hem konuşma hem duyu bütünleme dersleri alıyor ediz ve hızla öğreniyor..yuva da çok önemli bu arada,çocuğu tek başına bırakmayacak,onu oyunlara cekecek bir öğretmen olmalı..
Yukarı Aşağı
BENANM
Gönderildi 29/7/2010 01:30 (#24629 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Uzman Üye

1000252525
slm cok yazacak sey var kısa ve öz yazayım özel egitimin bir seansı 75 ile 150 arası degişiyor rapor alırsanız 12 saat devlet veriyor kreşe gelince kreşin tabiki faydası var ama cocuk ögretmenınle iletişim kuramaz sa ne özel ne devlet ögretmeni ilgilenmiyor.ancak cok ucuk paralar dökersiniz belki iliglenir.bir sınıfta 15 cocuk dusunun biride bizim özel durumlu cocugumuz olsun baha yada taha olsun hiç durmayan koşan yaramazlık için zaman kollayan canı isterse resim yapan istemezse yapmayan artı 14 cocuk dahazaten bizimkiler maşallah 4 cocuk gibi:)bir ögretmen bir de yardımcı ögertmen her cocugun 1 saat de bır tuvalete gelse sınıfta kaldı tek ögrtemen ahmet aysenın saçını çektı mehmet boya kalemının ucunu kırdı bu arada özel olan cocukda kosuyor aglıyor evet gelelim egiteme sizce ne kadar ilgilenmişitr bir ögrtemen sizin cocunuzla:) birebir özel egitim şart arkadaşlar rapor denen şeyde cocuk iyi durumda olursa düşüyor siciline işlensin fazı say yada bır cok ünlü normal mi ama dehalar onun ehliyeti yok mu? fazıl sayın sicilini araştırın bakalım enstain bakalım ne cıkacak:) takmayın lkafaınızı bu kadar bizim çoçuklarımız özel devletde 12 saat veriyor hadi rapor almadın ilkokula başlayınca rehberlik servisi bir problem oldugunda seni zaten ram yönlenderecek .o zaman ugraşacaksın cocuk okuldan atılmasın diye kaynaştırma raporu almak için bunu nerden mi biliyorum ben de ögretmenim sınıf ögretmenleri 1 sınıfta problemi olan cocugu rehberlik servisine yönlendiriyor.Çünkü bizim çoçuklarımız cok zeki ve cok yarmazlar bir yerlerde bir sorun var:) bu raporu ya sımdı alacan ya ilerde canınızı sıkmayın.sevgili elzam ben de ikiz annesiyım ıkısdıde benımkılerın ygb kondu zor allah kolaylık versin sabırda versin canım umarım en kısa zaman cok seylerı halledersin. iyi akşamlar arkadaşlar
Yukarı Aşağı
arachne
Gönderildi 2/8/2010 17:17 (#24633 - Cevapladığınız Konu : #23729)

Asil Üye

10010025
ben ilerideki sicilini falan dertetmemeye karar verip raporu aldım oğluma ve şimdi hem yuvaya hem özel eğitime gidiyor..ağır metal testleri vs de yaptırdık,çok yüksek çıkmadı,o yüüzden gluten kazein diyeti de yapmıyoruz..zaten yapamayız da,tek yediği şey köfte pilav ayran..rapordan önce çok çekindim ama bazı ilköğretim öğretmenleriyle konuştum,onlar da sizin dediğinizi dediler..ya şimdi alıp çocuğu toparlayacaksınız-toparlanırsa o da tabi-ya da ilköğretime gecerse orada öğretmen sizi ram a yollayacak ve yine de alacaksınız neticede..bakalım zaman ne gösterecek...
Yukarı Aşağı
vhvh
Gönderildi 16/8/2010 13:38 (#24661 - Cevapladığınız Konu : #24633)

Yeni Üye

arkadaslar gonderdiginiz kresleride yazabilirmisiniz bende ogluma kres bakiyorum 1.kreste basarili olamadik cok agladi krestekilerde istemediler..cok moralim bozuldu..istanbul anadolu yakasindayim
Yukarı Aşağı